Spór o książkę

„Baśniowa kraina dla wszystkich”, opublikowana przez Stowarzyszenie Lesbijek Labrisz, ma uczyć dzieci tolerancji i szacunku dla innych ludzi. Historie zawarte w książce przedstawiają mniejszości w pozytywnym świetle. Nie zabrakło tam bohaterów czarnoskórych, niepełnosprawnych czy nieheteronormatywnych.

Bajka o łani, która chce zostać samcem czy wiersz o księciu, który poślubił innego księcia wywołał wiele kontrowersji na Węgrzech. Dlatego też od niedawna obowiązują tam nowe zasady. – Książka jest sprzedawana jako bajka, nazywana tak na okładce i odpowiednio zaprojektowana, ale ukrywa fakt, że przedstawia zachowanie niezgodne z tradycyjnymi rolami płciowymi – podało w oświadczeniu Biuro Rządu w Budapeszcie.

Węgierski rząd twierdzi, że podobne adnotacje będą zawierać książki, których treść dotyczy tematyki LGBT. Akcja ma uchronić konsumentów przed wprowadzaniem w błąd. Organizacja Labrisz zapowiedziała złożenie pozwu przeciwko rządowi. Jej przedstawiciele wskazują, że wymóg ten jest dyskryminujący i niekonstytucyjny.

Fot. www.pexels.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*