Śladów historii bez liku

 

W okolicach stolicy Pomorza Zachodniego można odnaleźć wiele miejsc ilustruje bogatą historię regionu.  Jednym z nich jest Goleniów – miasto położone około 25 km od Szczecina, na terenie którego znajduje się szczeciński port lotniczy. Co wyróżnia to niespełna 25-tysięczne, położone nad Iną, miasto?

Wspomniana wyżej rzeka stała się podwaliną do rozbudowy osadnictwa. Lokalny książę Barnim I wydał dekret lokacyjny dla miasta w drugiej połowie XIII wieku. Korzystne jego położenie zaowocowało szeregiem przywilejów, między innymi możliwością nieograniczonej żeglugi oraz ulgami celnymi. W II połowie XIII wieku dołączyło do grona miast hanzeatyckich, czemu sprzyjała zapewne odległość od Morza Bałtyckiego. Wynosi ona jedynie 50 km w linii prostej.

Nawiązania do historycznego dziedzictwa można odnaleźć niemal na każdym kroku. We współczesnej promocji miasta liczne są nawiązania do dziedzictwa książąt gryfickich, a także przynależności do Hanzy. Do zabytków miasta należą: gotycki kościół św. Katarzyny z XV wieku, położona niedaleko Brama Wolińska, fragmenty dawnych murów i umocnień, wieża ciśnień, a także wieża wodna położona niedaleko dworca PKP.

W okolicach Goleniowa rozciąga się Puszcza Goleniowska, będąca kiedyś terenem łowieckim pomorskich książąt. Bogata fauna i flora, wiele szlaków turystycznych, a także stosunkowo niewielka odległość od takich miejsc, jak Wolin, Świnoujście, Stargard, Przelewice, Szczecin czy Kamień Pomorski sprawia, że okolice Goleniowa są idealną bazą wypadową do zwiedzania terenów byłego województwa szczecińskiego.

Fot. Weronika Miksza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*