Już jutro wyjątkowe zaćmienie Księżyca. Po pierwsze – całkowite, po drugie – najdłuższe w tym stuleciu. Trwać będzie około 103 minuty. Kolejne takie wystąpi dopiero w 2123 roku.
Media informują o szczegółach tego wydarzenia. Wschód Księżyca tego dnia w Polsce ok. godz. 20.30. To równocześnie moment rozpoczynający fazę częściowego zaćmienia, całkowita – po godzinie. Do obserwacji wyjątkowego zjawiska najlepiej wybrać miejsce, które pozbawione jest oświetlenia. To będzie szczególna noc. A to z uwagi i na to, że będziemy mogli także zaobserwować opozycję Marsa. Jak wyjaśnia na stronie internetowej UAM dr Wojciech Borczyk z Instytutu Obserwatorium Astronicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest to: „…moment, w którym Słońce, Ziemia i Mars znajdują się wzdłuż jednej linii, co oznacza, że odległość między Ziemią a Marsem w tym momencie będzie najmniejsza.”
Mars to planeta, którą bardzo interesują się naukowcy. Od przeszło 100 lat prowadzone są intensywne badania. Specjaliści starają się ustalić, czy na tej planecie istnieje życie. Miłośników astronomii czeka tego dnia także inne niezwykłe zjawisko – całkowite zaćmienie Księżyca. Znawcy tematu zalecają, aby obserwować je na terenach pozamiejskich z małym oświetleniem.
Więcej tajemnic kosmosu można poznać na stronie http://www.astro.amu.edu.pl/
Fot. Elżbieta Majchrowicz-Piechocka
Dodaj komentarz