Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o różnice w religijności między starszym a młodszym pokoleniem. Tak wskazują niedawno opublikowane wyniki instytutu Pew Research Center. Przez osiem lat zajmował się badaniem religijności i światowych trendów w podejściu ludzi do wiary. W tym okresie gromadzono dane ze 106 krajów świata.
Polska pozostaje jednym z najbardziej religijnych krajów Europy, jednak Kościół staje przed wyzwaniem przekonania młodych ludzi do wiary. Światowe statystyki pokazują, że starsze osoby są dużo bardziej religijne od młodych. Różnica ta jest szczególnie widoczna w naszym kraju. Przez osiem lat badań nad religijnością Pew Research Cebter z USA zadawał ankietowanym cztery pytania: czy wierzą, czy modlą się codziennie, czy uczestniczą w obrzędach religijnych przynajmniej raz w tygodniu i czy wiara jest dla nich ważna w życiu. Ankietowani dzieleni byli na dwie grupy wiekowe – osoby młode (do czterdziestego roku życia) oraz osoby starsze (mające czterdzieści i więcej lat).
Ankieterzy przepytali 1500 Polaków. Wyniki wskazują, że 93 proc. badanych zadeklarowało się jako osoby wierzące, 42 proc. twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu uczestniczy w obrzędach religijnych, 29 proc. przyznaje, że modli się każdego dnia, a dla 30 proc. religia jest bardzo ważna w życiu. Duża liczba komentarzy na temat badań zawiera treści o porażce Kościoła w docieraniu do młodych oraz o spadku religijności. Jednak dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) ks. Dr Wojciech Sadłoń mówi, że różnica w religijności między starszym a młodszym pokoleniem jest dość stała i znana, a więc nie należy od razu ogłaszać końca wiary w Polsce.
Fot. Andrzej Piechocki
Dodaj komentarz