Po drugiej stronie szklanego ekranu

Możemy stąd ujrzeć stanowisko, które gości różne programy nadawane przez TVP3, na przykład te publicystyczne. Dowiadujemy się o szczegółach technicznego przygotowania programu.

Pomieszczenia, z których emitowane są programy, jeszcze puste. Zapełnią się życiem dopiero po południu. Dzięki temu możemy spokojnie je zwiedzać, ale to, jak wygląda praca w trakcie emisji, musimy pozostawić swojej wyobraźni.

Jest mroźny, ale słoneczny poranek. Na zegarze wybija godzina 9. To czas zwiedzania regionalnego oddziału telewizji publicznej. Jesteśmy zgromadzeni w sali konferencyjnej, w grupie około 30 osób. Czekamy jeszcze kwadrans, aby mieć pewność, że zdążą przyjść wszyscy, którzy chcieli. Wreszcie nastaje godzina 9.15, możemy rozpocząć zwiedzanie.

Oprowadza nas Daniel Pajączkowski, który w TVP3 Poznań odpowiada za promocję i public relations. Najpierw kierujemy się do pierwszego studia telewizyjnego. Siadamy na miejscach dla widowni, przygotowanych na potrzeby jednego z programów. Możemy stąd ujrzeć stanowisko, które gości różne programy nadawane przez TVP3, na przykład te publicystyczne. Dowiadujemy się o szczegółach technicznego przygotowania programu – kamerach, prompterze, naświetleniu, przygotowaniu tła czy też specjalnych cegłach, którymi zabudowana jest ściana całego studia, żeby zapewnić odpowiednią akustykę. Poznajemy też kształt codziennej ramówki.

Możemy iść dalej. Kolejnym punktem naszego zwiedzania jest studio, z którego nadawane są prognozy pogody, a także „Teleskop” –  codzienny program informacyjny TVP3 Poznań. Jest to zaskoczenie dla oczu widzów, przyzwyczajonych do pewnych kanonów tła w programach informacyjnych. Całą ścianę pokrywa bowiem znany nam wszystkim „green screen”. Mamy okazję przekonać się, jak od kulis wygląda nadawanie programów na żywo. Do ich realizacji potrzebne jest pomieszczenie zwane „reżyserką”, dokąd docieramy z poprzedniego studia. Możemy przekonać się, jak wygląda pomieszczenie, w którym pracują osoby odpowiedzialne za dźwięk oraz wizualny kształt programu.

Ostatnim punktem naszego pobytu jest archiwum z wszystkimi programami wyemitowanymi na antenie TVP3 Poznań. Jesteśmy w bibliotece zawierającej całą historię tej stacji. Wracamy jeszcze do studia, od którego zaczęliśmy zwiedzanie. Odbywamy krótką rozmowę z Patrycją, prezenterką pogody. Dyskutujemy o tym, jak powinna wyglądać praca dziennikarza. Na koniec rozmawiamy w dziale researchu do wspomnianego już programu informacyjnego „Teleskop” i dowiadujemy się o tajnikach jego przygotowania.

Fot. Igor Dziedzic

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*