Peryferie w kierunku centrum

Nowa książka Edwina Bendyka „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” podsumowuje najważniejsze problemy współczesnego świata. Niektóre z nich mogą ten świat czasami wykończyć.

Autor mierzy się z takimi problemami jak chociażby kryzys klimatyczny, kwestia podmiotowości i jej relacji ze społeczeństwem (odnosi to także nowych mediów) oraz antropocenu. Rozdziały na poziomie meta – pokazujące problem w szerszym światowym kontekście – przeplatane są rozdziałami tyczącymi Polski i jej specyfiki. A zarazem i tego, jak problemy w skali makro nakładają się na polskie uwarunkowania.

Niewątpliwym plusem tej książki jest bogata literatura, którą autor przywołuje w swoich rozważaniach. Umożliwi to czytelnikowi głębsze zapoznanie się z problemami, które go interesują, a wymagają szerszego kontekstu. Klarowność i przejrzystość wywodu również nie budzi zastrzeżeń. Mimo iż dotyka ważnych problemów, czyta się ją szybko. Czasami miałem poczucie niedosytu. Oczywiście, źródła cytowane są bardzo bogato, ale niekiedy ta rekapitulacja – dla kogoś, kto może znać konkretne publikacje z danego rozdziału – może oznaczać  wtórność i brak głosu odautorskiego.

Tak czy inaczej,  mogę ze spokojnym sumieniem polecić tę książkę wszystkim tym, którzy szukają odpowiedzi na rozliczne pytania, jakie stawia współczesność. A także tym, którzy nie zgadzają się z zastaną rzeczywistością.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*