Osobista opowieść o dalekiej krainie

Już tylko godziny dzielą nas od otwarcia (piątek, godz. 20) wystawy zdjęć autorstwa architektki, podróżniczki, przede wszystkim jednak utalentowanej, pełnej pasji fotografki, nazywanej niekiedy „nadworną fotografką Północy”.

To osobista opowieść o dalekiej krainie… Anita Horowska, mieszkanka Tarnowa Podgórnego, chce dzielić z nami niesamowite chwile, zatrzymane migawką aparatu, wybrane z kilkunastu wyjazdów i wypraw na Svalbard, Islandię i do Laponii. Zawsze twierdzi, iż Północy należny jest szacunek. Nieokiełznana przyroda, która nie wybacza błędów. Skrajne warunki, gwałtowna natura, to cechy, które tworzą z Północy kapryśną Królową. Czy właśnie bliskość jej surowego majestatu sprawia, iż z całą pewnością Północ Anity Horowskiej nie jest „męską przygodą”? Choć przecież chciałoby się odpowiedzieć – Północ „nie ma w sobie nic z kobiety”. Zdaje się jednak, iż autorka ma w tej sprawie zupełnie inne zdanie…

Jej świat składa się przede wszystkim z najbliższych jej ludzi i pasji… Architektka o północnym sercu, kolekcjonerka przeżyć i kadrów z Arktyki, uczestniczka wypraw polarnych, od 6 lat bierze udział w ekspedycjach letnich i zimowych na Spitzbergen. Autorka projektów fotograficznych, prezentowanych na wystawach (m. in. „Proste historie”, Galeria w Rotundzie), portalach fotograficznych, artystycznych oraz podróżniczych (m. in. „Billefjord Anity Horowskiej”, Narval).  Jest laureatką nagród w konkursach architektonicznych.

Jej dorobek artystyczny, związany z fotografią, mieliśmy już okazję oglądać na wspomnianej wystawie „Proste historie”. Poza serią intrygujących autoportretów,  przywoływała świat kobiecych emocji, tajemnic, pytań. Czy to one pomogły przetrwać czas północnych prób i słabości, by z rosnącym podziwem i fascynacją utrwalać to, co okazało się najważniejsze, Jej Północ? Przekornie, jeśli po obejrzeniu tych kadrów postanowisz udać się tropem, którym podążała z aparatem Anita Horowska, musisz pamiętać – tam jedyną prawdziwą Królową jest Północ!

Wystawa „Jej Wysokość Północ”, Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, Poznań, ul Święty Marcin 75. Wstęp wolny.

Fot. www.eprawda.pl

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*