Oglądasz, słuchasz? Zapłać

Szwajcarzy w niedzielnym referendum zdecydowaną większością głosów (71,6 %) odrzucili propozycję zniesienia obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.  Rocznie wynosi on 451,1 franków szwajcarskich.

W głosowaniu wzięła udział wystarczająca liczba kantonów, by uznać je za wiążące. Do udziału w referendum  zachęcali politycy oraz  rząd. Wyniki głosowania  ucieszyły władze zadowolone z  obywateli, którzy nie są zainteresowani wyłącznie usługami stacji komercyjnych i nadal będą płacić na utrzymanie mediów publicznych.

W Niemczech kwota abonamentu radiowo-telewizyjnego  wynosi 17,5 euro miesięcznie i jest pobierana od każdego pełnoletniego właściciela lub najemcy mieszkania. Opłata jest niezależna od liczby mieszkańców oraz odbiorników. Osoby niewidome lub niedowidzące, z wadami słuchu lub ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się o obniżenie tej kwoty do 5,83 euro miesięcznie.

Na Ukrainie, w odróżnieniu od wielu krajów,  publiczne radio i telewizja utrzymują się głównie z reklam.  Uzyskane tą drogą miliardy hrywien umożliwiają kupować  popularnych show i seriali, a także licencji. Widzowie  za ukraińską telewizję miesięcznie płacą  70 hrywien  (około 10 złotych), ale jeżeli chcą mieć dostęp do zagranicznych kanałów – dodatkowo od 150 hrywien. Gdy idzie o radio, miesięczna opłata  wynosi  15 – 27 hrywien. Wiele osób rezygnuje jednak z radia i telewizji, korzysta bowiem z internetu.

W Polsce opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, by umożliwić realizację misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są m. in.: osoby, które ukończyły 75 rok życia,  zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojskowymi lub wojennymi. Obowiązkowa opłata abonamentowa rtv wynosi 22,70. Rejestracji odbiorników rtv dokonuje się w placówkach pocztowych operatora – Poczty Polskiej S. A., w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie. Pomimo obowiązku, wiele osób nie płaci abonamentu. Kara za brak uiszczenia opłat może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty, czyli 680,10 zł. W 2017 roku KRRiTv odnotowała nieznaczny wzrost liczby zarejestrowanych odbiorników radiowo-telewizyjnych w stosunku do 2016.

Olha Kazymyrska, Anna Karbowska, Dawid Barcikowski

Fot. Andrzej Piechocki

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*