Fani kina politycznego spotykają się u nas w każde środowe popołudnie na zajęciach „Od Leni Riefenstahl do Franka Underwooda: kino polityczne/polityka w kinie”.
Zajęcia prowadzone przez Filipa Białego i Jakuba Jakubowskiego mają ukazać, w jaki sposób polityka obecna jest w filmach, a także, w jaki sposób filmy wykorzystywane były i są w celach politycznych. Nie chodzi jednak wyłącznie o przypomnienie tak oczywistych przykładów jak wychwalający nazizm „Triumf woli” w reżyserii Leni Riefenstahl czy sowieckie kino propagandowe. Politycznych treści poszukiwać można bowiem także w filmach na pozór zupełnie niepolitycznych. One także prezentują przecież określone wartości, bądź zwracają też uwagę na ważne kwestie społeczne.
Pośród filmów, które będą przedmiotem zainteresowania podczas kolejnych spotkań, znalazły się m. in. klasyczne obrazy jak „Obywatel Kane” Orsona Wellesa czy „Dyktator” Charliego Chaplina, ale i filmy współczesne – „Ludzkie dzieci” Alfonsa Cuaróna czy „Spotlight” Toma McCarthy’ego. Każda z tych produkcji służyć ma wglądowi w istotne wyzwania dzisiejszego świata, np. kwestię uchodźców, kryzys ekonomiczny, rasizm, islamofobię, a także spór o prawo kształtowania własnej tożsamości płciowej przez jednostki.
Choć spotkania odbywają się w ramach tzw. ścieżki przedmiotowej, otwarte są dla wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.KinoPolityczne.pl. Zachęcamy także do obejrzenia specjalnego zwiastuna zajęć:
Dodaj komentarz