Nowa rola AI w psychoterapii

Aż 70% pacjentów przerywa psychoterapię przed jej zakończeniem. Dlaczego? Zazwyczaj przyczyną jest brak wiary w skuteczność terapeuty.

Jest ona determinowana skutecznością stosowanej przez niego metodologii w leczeniu problemu pacjenta. Zatem najlepiej byłoby, gdyby przed wyborem terapeuty, pacjenci wiedzieli, jakich metod powinni szukać. Wtedy mieliby większą szansę na powodzenie terapii.  Aby wiedzieć, jakiej terapii potrzebują, musieliby jednak wiedzieć, z jakim zaburzeniem psychicznym się zmagają.

Jak znaleźć odpowiednią metodologię terapeutyczną (nurt terapeutyczny)? Najczęściej pacjenci dowiadują się, co im dolega dopiero podczas terapii. Zatem, jak dowiedzieć się tego wcześniej? Dostępne w internecie formularze diagnostyczne nie obejmują pełnego spektrum problemów zdrowia psychicznego, ponieważ, by zbadać wszystkie, formularz musiałby zawierać zbyt dużo pytań, aby zwykły użytkownik wytrzymał do końca i odpowiedział na wszystkie.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby analiza otwartej wypowiedzi użytkownika, w której mógłby od razu przejść do konkretów opisując objawy, które go dotyczą.  Możliwości takich dostarcza wykorzystanie Sztucznej Inteligencji (AI), która może dokładniej diagnozować zaburzenia psychiczne bez zadawania miliona pytań o nasilenie objawów. Projekt MindMatch to chatbot, który, dzięki AI, potrafi rozpoznać objawy zaburzeń psychicznych w tekście i następnie dopasować nurty terapeutyczne, które są najskuteczniejsze w leczeniu zaburzeń o takich objawach.

Jak działa algorytm? MindMatch wykorzystuje model językowy LLM do analizy tekstu pacjentów i przewidywania prawdopodobieństwa wystąpienia różnych zaburzeń psychicznych na podstawie ich wypowiedzi.  Mechanizm rozpoznawania objawów jest oparty na modelu „zero-shot classification”, a objawy są dalej grupowane w typy zaburzeń psychicznych za pomocą drzewa decyzyjnego. Do nich następnie są dopasowywane nurty psychoterapeutyczne. Więcej na temat algorytmu, stojącego za chatbotem, można przeczytać tutaj: https://mindmatch.pl/porady/mindmatch-chatbot-psychologiczny.

MindMatch – dopasowanie terapeuty krok po kroku. Rozpoczynamy od odwiedzenia strony, na której możemy rozpocząć rozmowę z chatbotem. W oknie czatu, opisujemy krótko nasze obecne problemy. Zalecane jest wpisanie jak największej liczby informacji na temat niepokojących emocji i zachowań. Po najdalej minucie otrzymujemy odpowiedź od chatbota wraz z propozycjami nazwisk terapeutów, którzy zostali dopasowani do naszych potrzeb.

Dzięki chatbotowi MindMatch dopasowującemu nurty terapeutyczne do pacjentów (zwłaszcza tych dopiero co rozpoczynających terapię), zapewne mniej osób będzie rezygnować z terapii.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*