Nawet jedna na cztery osoby na świecie

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, poświęcony podnoszeniu świadomości na temat zdrowia psychicznego i walki z piętnem, które często towarzyszy wyzwaniom i zaburzeniom psychicznym.

W ostatnich latach zdrowie psychiczne zagościło na stałe jako temat debaty publicznej, co wynika nie tylko z rosnącej liczby osób mierzących się z problemami psychicznymi, ale również z nowych badań, które pokazują rosnącą skalę tego zjawiska. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nawet 1 na 4 osoby na świecie doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym w którymś momencie swojego życia. W Polsce, dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że odsetek osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne rośnie z roku na rok, zwłaszcza w grupie młodych dorosłych.

Agencja Streetcom Poland postanowiła zapytać rodaków o ich zdrowie psychiczne, kluczowe źródła stresu, sposoby na radzenie sobie z nim, a także czy widzą skalę problemów na tle psychicznych dotykających coraz większą liczbę mieszkańców globu. Na ankietę odpowiedziało blisko 8 tys. Polaków między 24 a 70 rokiem życia.

Jak sami oceniamy swoje zdrowie psychiczne? Okazuje się, że subiektywnie patrząc na swoje samopoczucie Polacy widzą siebie raczej dobrze. Aż 6 na 10 badanych pytanych o swoje zdrowie psychiczne zaznaczyło odpowiedź pozytywną (1/3 wybrała „dobrze”, a 1/5 „bardzo dobrze”). Spora część Polaków (1/4) czuje się „przeciętnie”.

Jaka jest świadomość istnienia zaburzeń psychicznych? Blisko 6 na 10 respondentów ma wrażenie, że wokół jest coraz więcej ludzi z problemami zdrowia psychicznego. Połowa ma znajomych czy bliskich o których wie, że korzystają lub korzystali z pomocy psychoterapeuty. 62% badanych słyszało, że z roku na rok przybywa Polaków chorych na depresję. Polacy, myśląc o kolejnych latach, są jednak optymistycznie nastawieni do swojego zdrowia psychicznego– jedynie 1/3 obawia się o swoje zdrowie psychiczne w przyszłości.

Czym się najbardziej stresujemy? Niestety, największych źródłem stresu jest praca. Ponad połowa badanych wskazuje także, że źródłami stresu bywają dla nich nadmiar obowiązków i relacje z bliskimi. 47% stresuje się problemami zdrowotnymi.

Skoro praca jest największym źródłem stresu, to Agencja Streetcom Poland zapytała także czy pracodawcy podejmują jakiekolwiek działania wpływające na dobrostan psychiczny pracowników.  Aż 78% pracowników odpowiedziało „nie”. 17% dostaje wsparcie, ale z niego nie korzysta. Jedynie 5% otrzymuje pomoc, z której rzeczywiście korzysta.

Badanie zrealizowane przez Agencję Streetcom Poland w dniach 12 – 20.09.2024 r. techniką CAWI na grupie Polaków w wieku 24-60 lat. N = 7932

Fot. materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*