Na przekór wiośnie…

Zapraszamy do lektury majowego „Życia Uniwersyteckiego”. Nowy numer jest już gotowy do pobrania stronie: https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-5-2023

Tym razem, na przekór wiośnie, nieco zimniejsze rejony naszego globu. Pod koniec marca na Wydziale Biologii odbył się Dzień Polarny. Konferencja zainspirowała nas do szerszego zaprezentowania badań polarnych prowadzonych na UAM. Poprosiliśmy profesorów: Witolda Szczucińskiego (WNGiG), Przemysława Niedzielskiego (WCh), Grzegorza Rachlewicza (WNGiG), Krzysztofa Zawieruchę (WB) oraz dr. Jakuba Małeckiego (WNGiG) o przedstawienie ich najważniejszych projektów badawczych, a także o nakreślenie drogi, jaką w najbliższej przyszłości powinny podążyć badania polarne na naszej uczelni.

W nowym numerze także o:

  • „Współczesnym Świętym Graalu gospodarki”, „kluczu do dominacji nad światem”, czyli „Jego wysokości chipie”. O chipach i pędzie do miniaturyzacji opowiada dr Tomasz Kowalski z Wydziału Matematyki i Informatyki.
  • „Bunt, czyli szukanie powiązań” to tytuł obszernego wywiadu, którego udzielił prof. Przemysław Czapliński, dyrektor Centrum Humanistyki Otwartej.
  • Dwóch naukowców, jedna miłość. Profesorów Ryszarda Vorbricha i Adama Pomiecińskiego łączy miłość do Afryki. Pierwszy z nich swoje afrykańskie badania prowadzi od 50 lat, drugi zaledwie od kilku. W artykule „Senegalska piroga i małżeństwa »na czas określony«” piszemy o ich wspólnym projekcie poświęconym społeczności Senegalu.
  • „Pisarka z głową do interesów” to opowieść o średniowiecznej pisarce Krystynie de Pizan – pierwszej znanej nam kobiecie utrzymującej się z pisarstwa. O twórczyni opowiada prof. UAM Anna Loba z Instytutu Języków i Literatur Romańskich UAM, autorka tłumaczenia jednego z najważniejszych dzieł Krystyny: „Księgi o Mieście Pań”. Książkę wydało Wydawnictwo Naukowe UAM.

Czy wizerunek UAM może być używany w kampaniach promocyjnych Lasów Państwowych? – o to pyta prof. UAM Władysław Polcyn z Wydziału Biologii. Artykuł jest reakcją na facebookowy wpis dyrektora filii UAM w Pile, dr. Pawła M. Owsiannego, dotyczący akcji sadzenia drzewek w lesie.

Fot. Archiwum prof. Witold Szczuciński

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*