Ponad połowa badanych przez theprotocol.it uważa, że – przy podobnych warunkach pracy – preferowałaby firmę, która ogranicza swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Jak pokazują dane z raportu „Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024”, transparentna komunikacja o odpowiedzialności pracodawcy za zużycie zasobów, ma coraz większy wpływ na wybór oferty. Jak ekologia cyfrowa może kształtować chęć aplikowania o pracę?
Najważniejsze dane:
- 38% pracowniczek i pracowników IT przy wyborze ofert pracodawcy sprawdza charakter jego działalności, w tym zwraca uwagę na wartości i misję firmy.
- 47% badanych uważa, że stosunek firm do ekologii cyfrowej będzie w przyszłości wpływać na chęć do pracy dla danej firmy.
- 55% badanych specjalistek i specjalistów IT chętniej aplikuje do firm, które ograniczają swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Postawmy sprawę jasno: dane wskazują na duże oczekiwania pracowników wobec faktycznego wpływu biznesów IT na środowisko, ale nadal nie jest to główny powód zmiany pracy. Postawy ekologiczne firm plasują się na dalszych poziomach piramidy potrzeb kandydatek i kandydatów IT. Na pierwszym miejscu znajduje się, oczywiście, wynagrodzenie, a po nim m. in. możliwości rozwoju, tzw. work-life balance, czy ciekawe projekty.
Fot. ilustracyjne https://blog.theprotocol.it/artykul/wartosciowanie-stanowisk-pracy-czym-jest-i-jak-wyglada-w-branzy-it
Dodaj komentarz