Mimo wakacji, ciekawie

W sierpniu w Bibliotece Raczyńskich porozmawiamy o architektonicznych śladach polskiej historii w Ukrainie, na CZYTATACH spotkamy się z pszczelarzem i teatrem, gościć będziemy poetkę Marię Magdalenę Pocgaj i autorkę kryminałów Ewa Przydrygę  (zapraszamy z Wydawnictwo MUZA SA), Klub Książki u Raczyńskich zaprosi w podróż do Indii, w Filii 35 na Podolanach asz.teatr zagra spektakl dla dzieci, a Jagoda nie porzeczka na warsztatach wyczaruje piękne okładki do ulubionych książek. Szczegóły wydarzeń na stronie: http://www.bracz.edu.pl/events/2023-08/

W środę, 2 sierpnia, zapraszamy (o godz. 18) na debatę o gwarze i języku polskim. W Sali 1 w historycznym gmachu, przy okazji Festiwalu Tradycji Poznańskich, porozmawiamy  m. in. o  tym, jak kształtują się tradycje językowe i ile gwary zostało w naszym codziennym języku. Punkt wyjścia do dyskusji ustanowi wykład pt. „Czy wszyscy jemy sznekę z glancem? Gwary Wielkopolski a gwara Poznania”, który wygłosi prof. Błażej Osowski. W rozmowie udział wezmą także Katarzyna Kamińska, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich i dr Agata Wittchen-Barełkowska, a spotkanie poprowadzi Anna Szamotuła. 

 W piątek, 4 sierpnia o 18,   zapraszamy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym Polska-Ukraina  na spotkanie z Dmytrem Antoniukiem ze Związku Polaków w Ukrainie, autorem publikacji o polskich zamkach i pałacach w Ukrainie. Tak swoją pracę i książkę opisuje sam autor: „Mój skromny wkład w badanie naszego dziedzictwa architektonicznego, nierozerwalnie związanego z Polakami, polega na przekazywaniu informacji o aktualnym stanie zabytków, ich dokumentacji fotograficznej i katalogowaniu. W sumie opisuję 512 zabytków, z których wszystkie (z wyjątkiem jednego lub dwóch) odwiedziłem i sfotografowałem osobiście. Publikacja ma zachęcić do podróży i poznania lokalnej historii”. Książka na razie ukazała się po ukraińsku, planowany jest przekład na język polski.

W związku z przypadającym w Polsce 8 sierpnia Dniem pszczół, w sobotę 5 sierpnia o 12 pszczele CZYTATAY. Dzieci i rodzice będą mogli dowiedzieć się, czym konkretnie zajmuje się pszczelarz, czy każda pszczoła zapyla kwiaty, a także spróbować miodu. Spotykamy się na tarasie Biblioteki (w razie niepogody w Filii Sztuki).    

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*