MEA: AstraZeneka jest bezpieczna

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Brukseli Europejska Agencja Leków uznała szczepionkę szwedzko-brytyjskiej firmy AstraZeneki za bezpieczną i efektywną. Nie ma ona według specjalistów związków  ze zwiększeniem całościowej liczby zakrzepów.

– Nasz komitet ekspercki przejrzał wszystkie przypadki zakrzepów u osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca. Jest to bezpieczna i efektywna szczepionka – powiedziała szefowa EMA Emer Cooke. Agencja sprawdzała dwie hipotezy. Pierwsza: zakrzepy krwi mogą być powodowane przez szczepionki pochodzące z określonych partii. Druga: czy szczepionki   koncernu mogą mieć negatywny wpływ na określone grupy populacji.

Cooke dodała, że ich opinia jest poparta wnioskami naukowymi, a współpraca przebiegła na poziomie europejskim między wieloma krajami. Komitet zauważył, że szereg efektów zakrzepowych jest niższy niż średnia dla ogółu ludności, dlatego doszedł do wniosku, że nie ma podwyższenia całościowego ryzyka chorób zakrzepowych – mówiła dr Sabine Straus, przewodnicząca komitetu EMA ds. Oceny Ryzyka. 7 milionów osób zostało zaszczepionych preparatem tej firmy w całej Unii Europejskiej, a 11 mln w Wielkiej Brytanii. Według Cooke, kluczowe będzie monitorowanie sytuacji osób już zaszczepionych.

– Warto przeanalizować wydarzenia z ostatnich dni, czy to była wyłącznie panika i histeria, czy mieliśmy do czynienia z operacją dezinformacyjną, żeby zdyskredytować jednego z producentów. Za walką z pandemią stoją wielkie pieniądze i polityka – mówił szef KPRM  Michał Dworczyk w TVP Info. – Taka analiza jest potrzebna, bo są kraje, które mogą być zainteresowane wprowadzeniem takiego chaosu – dodał.

Ministerstwo Zdrowia Holandii zapowiedziało wznowienie szczepień preparatem AstraZeneki. Dotychczas ok. 350 tys. Holendrów otrzymało tę szczepionkę. W niedzielę rząd podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu podawaniu leku. Odwołano 200 tys. wizyt.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*