W najbliższych dniach w Bibliotece Raczyńskich będziemy wzlatywać ad astra – najpierw poznamy łacińskie sentencje, a potem historię gwiazd i wulkanów. Bohaterką Wtorku dla seniora będzie Kalina Jędrusik, a w czwartek zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z niełatwą historią rodzinną Natalii Budzyńskiej. Tydzień zakończymy wykładem o przestrzeni Poznania za czasów prezydentury Cyryla Ratajskiego.
8 czerwca (sobota), godz. 11. Biblioteka dla dzieci, wejście od al. Marcinkowskiego 23
Czytanie „Silva rerum czyli łacina hasa po łąkach i lasach”. Jak dziś namówić dzieci do nauki łaciny? Dowcipną formą i humorem. Nawiązujące do antycznej tradycji bajki zwierzęcej teksty Moniki Miazek-Męczyńskiej są świetnym sposobem na naukę znanych łacińskich sentencji, które podane zostają w ciekawej i zabawnej formie. Podczas spotkania autorka, pracująca w Instytucie Filologii Klasycznej UAM, przeczyta swoje fraszki i zachęci do poznawania łacińskich cytatów.
8 czerwca (sobota), godz. 12. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, wejście od al. Marcinkowskiego 23
3TATY, 4 ŻYWIOŁY. Płonące góry i gwiazdy. Ostatnie w tym półroczu spotkanie pozwoli dzieciom poznać tajemnice wulkanów i meteorytów. Nie zabraknie też opowieści o meteorycie z Moraska, którego historię przedstawią naukowcy z Instytutu Geologii UAM. Po wakacjach cykl 3TATY, 4 ŻYWIOŁY wróci w Filii Naramowickiej.
11 czerwca (wtorek), godz. 16.30, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, wejście od al. Marcinkowskiego 23
Wtorek dla seniora. „Kalinowe noce, kalinowe dni, kalinowe serce…” O piosenkach Kaliny Jędrusik. Grała w teatrze i filmach, występowała w kabarecie i na estradzie. Sławę przyniosły jej m. in. role w „Lekarstwie na miłość” i „Ziemi obiecanej”, a w historii polskiej rozrywki zapisała się jako niezrównana interpretatorka twórczości Starszych Panów – była Jesienną Dziewczyną, Stokrotką. O piosenkach śpiewanych przez Jędrusik opowie dr Tomasz Umerle.
13 czerwca (czwartek), godz. 18. Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, wejście od al. Marcinkowskiego 23
Spotkanie z Natalią Budzyńską. „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS” to książka, w której autorka mierzy się z rodzinną tajemnicą. Czytając pamiętniki wuja, informacje o jego działalności w niemieckich obozach koncentracyjnych, zderzając je z opiniami niemieckich pacjentów Natalia Budzyńska rekonstruuje postać i historie. Pyta o złożoność człowieka, a także przywraca pamięć o dzieciach, które umierając w obozach z wycieńczenia i na skutek eksperymentów medycznych stają się zapomnianymi ofiarami wojennego horroru. Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Czarne.
15 czerwca (sobota), godz. 13. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84
Przestrzenne konteksty Poznania i Powszechnej Wystawy Krajowej. Jednym z najważniejszych punktów prezydentury Cyryla Ratajskiego w Poznaniu była Powszechna Wystawa Krajowa. O wystawie, która odbyła się 90 lat temu, rozpisywały się światowe media, a dziennikarze z Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch oceniali wystawę jako znak stabilności i rozwoju odrodzonego państwa. O tym, jak zmieniał się Poznań na PeWuKę opowie dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel.
Informujemy też, że zaczynamy prace nad wystawą Kanon lektur nieczytanych i związku z tym czekamy na informacje o lekturach, których czytanie było drogą przez mękę. https://www.facebook.com/events/365355527659013/
Dodaj komentarz