Kapsuła czasu w 100-lecie na… 200-lecie

7 maja 2019 minie 100 lat od uroczystej inauguracji pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański. Od roku 1955 uczelnia ta nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W latach 1950-1951 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które obecnie działają pod nazwami: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF).

Dla uczczenia rocznicy, biorąc pod uwagę wspólny rodowód wymienionych uczelni, ich rektorzy powołali Międzyuczelniany Komitet Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, który przygotował plan uroczystości i wydarzeń składający się na część główną programu obchodów. Ważnym jego uzupełnieniem będą programy obchodów zaproponowane przez wydziały i inne jednostki organizacyjne współpracujące ze sobą.

7 maja 2018 podczas konferencji prasowej rektorzy czterech uczelni zaprezentowali wybrane wydarzenia. W spotkaniu prasowym wzięli udział rektorzy: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Andrzej Lesicki, Uniwersytetu Medycznego, prof. Andrzej Tykarski, Uniwersytetu Przyrodniczego, prof.  Jan Pikul oraz Akademii Wychowania Fizycznego, prof. Dariusz Wieliński.

„Obchody jubileuszu rozpoczną się 1 października 2018  o godz. 10. Będzie to wspólna inauguracja roku akademickiego czterech uczelni – mówił rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Jerzy Bralczyk.” Zapowiedział także, iż 7 maja 2019 roku, przed budynkiem Collegium Minus UAM, zostanie wmurowana „Kapsuła czasu” z listami, apelami oraz pytaniami do potomnych.  Ma ona zostać otwarta w 2119 roku, w 200. rocznicę powstania Uniwersytetu, zgodnie z ideą: „Patrząc w przyszłość, nie zapominamy o tradycji”. Tego samego dnia odbędzie się uroczysty koncert jubileuszowy w Auli UAM.

Rektor UMP, prof. Andrzej Tykarski zaznaczył, że w rocznicę pierwszej inauguracji Uniwersytetu Poznańskiego, odbędzie się msza św. w Katedrze Poznańskiej, po której nastąpi przemarsz senatów i rad wydziałów czterech uczelni spod Katedry do Auli UAM. 11 maja, na INEA Stadionie w Poznaniu, odbędzie się „Koncert 100-lecia” w wykonaniu Andrei Boccelego. Artyście towarzyszyć będą m.in. chóry akademickie uczestniczące w XIV Międzynarodowym Festiwalu Universitas Cantat 2019.

Rektor UPP, prof. Jan Pikul zaprosił na międzynarodową konferencję naukową: „Uniwersytet XXI wieku: od Humboldta do uniwersytetu 4.0”. Zaznaczył także, iż jubileusz ma przypomnieć, że święto Uniwersytetu, to także święto poznaniaków – z tej okazji, na placu oraz w parku Adama Mickiewicza zostaną zorganizowane pokazy, zabawy dla dzieci, warsztaty, prezentacje i koncerty. Wydarzenie nosi tytuł: „Uniwersytety dla miasta i mieszkańców”.

O wydarzeniach sportowych jubileuszu mówił rektor AWF, prof. Dariusz Wieliński. W II połowie kwietnia 2019 odbędzie się „Bieg 100-lecia” dedykowany twórcom Uniwersytetu Poznańskiego. 8 maja 2019  uczelnie zapraszają na Dzień Sportu. Tym razem będzie to impreza w stylu retro, powrót do zapomnianych dyscyplin, które gościły na arenach sportowych początku XX wieku. Zwieńczeniem tego wydarzenia będzie uroczysta gala, na której zostaną podsumowane największe sukcesy sportowe minionego stulecia na czterech  uczelniach.

Fot. Roman Szymański

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*