W poznańskim Domu Studenckim „Jowita” trwa strajk. Studenci domagają się przede wszystkim remontu budynku zamiast jego sprzedaży. Do Poznania przyjechał minister nauki. Rozmawiał z władzami UAM. Zadeklarował wsparcie finansowe. Rektor UAM zapewniła, że planowana sprzedaż została wstrzymana. Okupujący zapowiedzieli, że planują pozostać w budynku DS „Jowita” do najbliższej niedzieli włącznie, mają bowiem na ten czas zaplanowane merytoryczne spotkania w akademiku.
Na niedawnej konferencji prasowej Szymon Radomski, przedstawiciel protestujących, student filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, przedstawił następujące postulaty: „Chcemy, żeby akademik został wyremontowany, żeby przywrócić jego pierwotną funkcję. Żądamy deklaracji w formie pisemnej, kiedy to się stanie i skąd pochodzić będą środki. Żądamy również przedstawienia ogólnego planu dotyczącego zasobów mieszkaniowych UAM, stworzenia publicznej stołówki z rozsądnymi cenami w miejsce usług outsourcingowych, jak również pokoi socjalnych dla studentów – wyposażonych, chociażby w kuchenki mikrofalowe”.
Sprawą zainteresował się minister nauki, Dariusz Wieczorek, który zapowiedział wizytę w w Poznaniu. W wywiadzie dla Radia Zet oświadczył: „Oczywiście, że pojadę. To nie może być tak, że dzisiaj minister nauki siedzi w gabinecie, rozwiązuje jakieś inne problemy, a tam studenci okupują akademik. Trzeba pojechać, zobaczyć, jak wygląda sytuacja. Zobaczyć, jakie są propozycje rozwiązań”.
Minister słowa dotrzymał. Przyjechał w czwartek do Poznaniu. Spotkał się z władzami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ze studentami, którzy od kilku dni protestują w domu studenckim „Jowita”. Zadeklarował wsparcie ze strony ministerstwa i podkreślił, że akademik nie zostanie zlikwidowany. Zapowiedział również prace nad nowymi rozwiązaniami, które w sposób kompleksowy pozwolą na dofinansowanie akademików ze środków przeznaczonych na budownictwo komunalne.
Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska zapewniła, że planowana sprzedaż budynku została wstrzymana, a uczelnia zabiega o środki na jego modernizację. Szacowany koszt inwestycji (modernizacja i wyposażenie) to ok. 100 mln. Minister zapewnił władze uczelni o wsparciu ze strony ministerstwa. – Uzgodniliśmy, powiedział, że uczelnia wystąpi do ministerstwa jeszcze w tym roku i w tym roku te pieniądze dostanie na projekty techniczne, żeby można było natychmiast wystąpić po przygotowaniu projektu o pozwolenie na budowę.
Dodaj komentarz