Album – przed wakacjami

Polsko-ukraiński zespół Dagadana po raz kolejny popularyzuje tradycje kultury wschodniej, tym razem w formie szczedriwki pt. „Shchedryi vechir”.

Szczedriwki to jedne z najstarszych zachowanych tradycyjnych pieśni życzeniowych, które współcześnie śpiewa się od tzw. Starego Nowego Roku (13 stycznia). Życzyły zdrowia, dobrobytu, wielkich plonów, miłości, stworzenia nowych rodzin, rozwoju gospodarstw, obfitego miodobrania i wszelkich Łask Bożych. Utwór „Shchedryi vechir” („Szczodry wieczór”) to skierowana do rodziny pieśń, którą zapisał ukraiński etnograf, folklorysta kompozytor i historyk Fiłaret Kołessa. Zaczyna się od przylotu jaskółeczki, która obwieszcza gospodarzowi dary, jakimi Bóg obdarza jego rodzinę. „Synowie Twoi silni i wielcy. A córki Twoje jak piękne róże. U was na dworze Boża radość, Boża miłość”.  Życzenia dobrobytu mają przynieść także wiele młodych baranków i jagniąt. W dalszej części piosenki Dagadana w swoim współczesnym tekście życzy pomnożenia radości oraz nadziei, która potrafi rozjaśnić każdy mrok, także wynikający z ludzkiego niezrozumienia.

Przy okazji premiery utworu „Shchedryi vechir”, DAGADANA zapowiada nowy album, który ma się ukazać  jeszcze przed wakacjami 2020.

Fot. materiały prasowe zespołu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Komentarz do Album – przed wakacjami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*