Jak zwykły obywatel… Gratulacje z Polski

Ukraina dokonała wyboru, który wpływać będzie na życie jej mieszkańców  przez 5 lat. Według sondażu exit poll , kandydat Wołodymyr Zełenski w II turze wyborów prezydenckich uzyskał rekordowy wynik  – 73,2%, a jego rywal Petro Poroszenko – 25,3%. Głosów nieważnych – 1,5%.

Pierwsze słowa po ogłoszeniu tych wyników zwycięzca skierował do wszystkich ludzi, którzy głosowali na niego i pomagali mu  podczas kampanii wyborczej: „…dopóki jeszcze nie jestem prezydentem, chciałbym powiedzieć, jak zwykły obywatel i zwrócić się do innych postradzieckich państw, wszystko jest możliwe, zrobiliśmy to razem”.  Przegrany będzie próbować razem ze swoją  partią wejść do Rady Najwyższej Ukrainy. P. Poroszenko zapewnił, że będzie kontrolować, aby państwo nadal współpracowało z NATO i Unią Europejską.

Prezydent RP, Andrzej Duda telefonicznie pogratulował prezydentowi-elektowi W. Zełenskiemu i zaprosił go do Polski. Wysłał także depeszę gratulacyjną, w której napisał między innymi: „Wybór ten jest wyrazem oczekiwania społeczeństwa ukraińskiego na znaczne przyspieszenie działań władz państwowych w reformowaniu sfery politycznej i gospodarczej kraju oraz na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilizacji na Ukrainie.”

Aktualizacja: w godzinach porannych Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie poinformowała, że po podliczeniu 95 procent protokołów z głosowania w II turze wyborów prezydenckich  Wołodymyr Zełenski otrzymał 73,17 procenta głosów, a Petro Poroszenko 24,5.

Fot. www.ze2019.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*