Czemó brat girls mają dodatnią aurę? Poznaj finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024!
Każdego roku w naszym języku pojawiają się nowe wyrazy lub nadajemy inne znaczenia już istniejącym. Co zatem znalazło się w młodzieżowym słowniku w tym roku? Odpowiedź przynosi Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., organizując 9. edycję plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku 2024”.
Pierwszy jego etap zakończył się 5 listopada. Uczestnicy zgłaszali swoje propozycje najpopularniejszych słów i wyrażeń młodzieżowych na stronie sjp.pwn.pl. Po analizie zgłoszeń jury wyłoniło 20 najczęściej proponowanych słów, które trafiły do finału.
Czas na głosowanie! Od 13 do 30 listopada internauci mogą głosować na swoje ulubione słowo. Organizatorzy nagrodzą uczestników, których propozycje znalazły się w finale, a jury przyzna dodatkowe wyróżnienie za najbardziej kreatywny pomysł.
Internauci znów pokazali, jak żywa, różnorodna i zabawna jest polszczyzna młodych. Pojawiły się słowa związane zarówno z mediami i grami, jak i te pochodzące z codziennych rozmów i żartów – czytamy na stronie plebiscytu. Finałowa lista obejmuje: aura, azbest, bambik, brainrot, brat, cringe, czemó, delulu, fe!n / fein / fin, fr / FR, glamur / glamour, GOAT, oi oi oi baka, oporowo, riz / rizzler / rizz, sigma, skibidi, slay, womp womp, yapping.
Na stronie sjp.pwn.pl można także zapoznać się z definicjami każdego z wyrazów. Oto kilka przykładów:
czemó – oznacza to samo, co w języku ogólnym „czemu”, wydaje się jedynie mocniej podszyte zdziwieniem oraz przypomina wymowę bliską „czemo”,
brat – osoba charakteryzująca się buntowniczą, pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą oraz stan wymykania się ustalonym konwencjom i oczekiwaniom społecznym, czego symbolem jest także jaskrawy zielono-limonkowy kolor,
aura – zespół cech, jakości towarzyszących danej osobie i wpływających na jej odbiór przez otoczenie; „pole energetyczne” otaczające człowieka.
Głosowanie trwa do 30 listopada, do godziny 12. O wynikach zadecyduje jury, w skład którego wchodzą wybitni językoznawcy: prof. UJK dr hab. Anna Wileczek, prof. dr hab. Marek Łaziński (UW), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (US) oraz Bartek Chaciński z „Polityki”. Jurorów wspiera także zespół młodzieżowy z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz przedstawiciele PWN.
Dodaj komentarz