Darmowy przejazd do lekarza i urzędu

Z roku na rok nie tylko w Wielkopolsce, także w innych województwach, seniorów jest coraz więcej. – Nie jest to problem, to wyzwanie. Jest to zjawisko pozytywne, że dzięki cywilizacji i dzięki medycynie żyjemy coraz dłużej. Natomiast problemem jest to, że musimy wcześniej się na to przygotować – powiedział prof. Jerzy Babiak, członek Miejskiej Rady Seniorów.

Być seniorem nie jest lekko. Starzenie się człowieka jest zjawiskiem nie tylko biologicznym. Jest także nieuchronnym, długotrwałym, zróżnicowanym i wielowymiarowym procesem. Z jednej strony zależy on od człowieka, z drugiej – od różnych czynników: społecznych, ekonomicznych, biologicznych, psychologicznych, ekologicznych, historycznych i kulturowych.  Jednak nie wszystko stracone, seniorzy mogą minimalizować ten proces. Z pomocą przychodzi wiele organizacji, urzędów i agencji.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego dyskutowano o tym, jak poprawić sytuację najstarszych poznaniaków. Stanowią oni już 18,5 procenta ogółu mieszkańców. Władze miasta i województwa pracują nad spójną polityką senioralną. Rozpoczęliśmy Wiosenną Szkołą Seniorów i będziemy to cyklicznie powtarzać. To jest integracja środowisk rad senioralnych na terenie województwa wielkopolskiego – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Miasto planuje też program pilotażowy skierowany do osób w podeszłym wieku, które nie mogą korzystać z komunikacji miejskiej. Seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych taksówek do urzędu i lekarza. – Chcemy naszym seniorom zaproponować darmowe przejazdy taksówkami po naszym mieście, ale chcemy to ograniczyć ze względów finansowych do wizyt u lekarza, czy w urzędzie – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Program ma ruszyć w najbliższym czasie.

Fot. Andrzej Piechocki

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*