Czwarty w Europie przy ul. Wronieckiej

Spory o synagogę zakończone. Przy ul. Wronieckiej powstanie 100-pokojowy hotel Curio by Hilton. Czwarty tego rodzaju w Europie.

Przed wojną synagoga była miejscem modlitw poznańskich Żydów. W czasie okupacji naziści sprofanowali kopułę budynku, zrzucając z niej gwiazdę Dawida i przebudowując świątynię na basen. W 2002 roku budynek odzyskała gmina żydowska. Początkowo mówiono, że powstanie tam Centrum Dialogu i Judaizmu, jednak gmina nie otrzymała żadnych dotacji na inwestycję. W 2011 r. basen zamknięto.

Ostatecznie zapadła decyzja  o budowie hotelu, w którym miało mieścić się Centrum Dialogu i na nim zarabiać. Temat wywołał kontrowersję, podzielił gminę żydowską i poznaniaków. Naczelny rabin Polski, Michael Schudrich stwierdził, że synagoga straciła miano miejsca kultu wraz ze zbezczeszczeniem przez Niemców i nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć w niej funkcję społeczno-edukacyjną z hotelem.

W 2013 roku synagogę przejęła spółka Capital Budownictwo 2, a problemy prawne firmy zapowiadały, że projekt w ogóle nie dojdzie do skutku. Udało się jednak podpisać umowę dzierżawczą z gminą żydowską na 50 lat. Spółka miesięcznie musi płacić 20 tys. złotych. Postawiono na luksusowy, czterogwiazdkowy hotel Curio by Hilton. Przebudowa ma kosztować kilkadziesiąt milionów.

W planach jest odtworzenie przedwojennej formy budynku, dodanie szklanej kopuły. Na drugiej kondygnacji ma znajdować się basen, niżej restauracja i sale konferencyjne. W hotelu ma też powstać Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski oraz Miejsce Sprawiedliwych wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej, które będzie spełnieniem obietnicy złożonej przez  Alicję Kobus, przewodniczącą gminy żydowskiej, Irenie Sendlerowej

Marka Curio by Hilton powstała w 2014 roku i znana jest już na całym świecie. Posiada blisko 30 hoteli, najwięcej w USA. W Europie znajdują się one tylko w Hamburgu, Sienie i na Ibizie. Poznański obiekt będzie więc czwarty na Starym Kontynencie. Najbardziej charakterystyczne dla marki jest to, że każdy jest wyjątkowy. Sieć szczyci się oryginalnością i starannie wyselekcjonowanym miejscem. Założeniem hoteli jest, aby naturalnie wpisywały się w panoramę miasta..

– Projekt jest przepiękny, imponujący. Mam nadzieję, że uda się uratować ten zabytek- mówiła Alicja Kobus w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

Fot. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1981576

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*