Colpol w płomieniach

Jak informuje portal Slubice24.pl, wczoraj „w późnych godzinach wieczornych doszło do pożaru Collegium Polonicum. Ogniem zajął się dach słubickiej uczelni. Jego znaczna część spłonęła. Zdarzenie postanowiło na nogi prawie całe miasto.

Pierwsze informacje o zdarzeniu otrzymaliśmy od naszych czytelników po godz. 22. Błyskawicznie zaczęły napływać kolejne filmiki oraz zdjęcia. Nad dachem budynku było widać ogień, rejon mostu spowijały kłęby dymu. Szybko udaliśmy się na miejsce, gdzie zastaliśmy pierwsze zastępy straży pożarnej. Zaraz zaczęły nadjeżdżać kolejne, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i okolicznych jednostek OSP. Pod Colpol przyszło wielu mieszkańców Słubic, którzy z przerażeniem obserwowali to, co się dzieje. Niektórzy w pośpiechu przestawiali auta, by zrobić miejsce dla strażaków. Grupa mężczyzn na własnych rękach przeniosła zaparkowany nieopodal motocykl.

Strażacy uwijali się jak w ukropie. Warunki do działania mieli wyjątkowo trudne – dostęp do drewnianej kopuły nad główną aulą, która się paliła, był bardzo utrudniony. Po około 2 godzinach sytuację udało się opanować. Znikły języki ognia i było coraz mniej dymu. Niestety, spora część dachu słubickiej uczelni praktycznie przestała istnieć, a wnętrza, w tym również cenne wyposażenie, zostały zalane przez wodę.

Kolejne dni przyniosą zapewne szacowanie strat i ustalanie przyczyny pożaru, która na chwilę obecną nie jest znana. Czy było to podpalenie, nieszczęśliwy wypadek, a może zwarcie instalacji elektrycznej? To się dopiero okaże. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że na dachu uczelni była wcześniej kładziona papa i być może ma to związek z pożarem. Co dalej z Collegium Polonicum? Czy pożar wpłynie m.in. na start Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego i funkcjonowanie uczelni?”

(Tekst i foto ze strony http://www.slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/12792-collegium-polonicum-plonie

Dziękuję za szybką pomoc

We wtorek 31 lipca, ok. godz. 22.30, pracownik ochrony budynku zauważył ogień na dachu budynku głównego Collegium Polonicum (nad Dużą Aulą). Niezwłocznie zawiadomiono odpowiednie służby. Dzięki ich szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej, rozprzestrzenianie się ognia zostało powstrzymane, w konsekwencji czego ochroniono pozostałe elementy dachu i dalszą część budynku.

Dogaszanie pożaru trwało do godz. 6 rano. „Wszystkie instalacje oraz wewnętrzne procedury postępowania zadziałały bez zarzutu. Materialne straty są znaczne, ale skupiają się wyłącznie na dachu i wyposażeniu Dużej Auli. Co najważniejsze, nie ma osób poszkodowanych. Funkcjonowanie placówki – w tym utworzonego niedawno Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego – nie ulegnie zakłóceniu. Przyczyny zdarzenia będą przedmiotem prowadzonego postępowania” – oświadcza Kanclerz UAM.

„W imieniu władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz partnerskiej Viadriny dziękuję wszystkim osobom – w szczególności pracownikom straży pożarnej i policji – za szybką pomoc i zaangażowanie w tą trudną akcję” – podsumowuje Kanclerz Marcin Wysocki. (www.amu.edu.pl)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*