Ciekawy pierwszy tydzień

Jesienne refleksje, wspomnienia i zamyślenia na początku listopada w Bibliotece Raczyńskich pojawią się w różnych formach i  wydarzeniach. Festiwal słowa w piosence Frazy,  CZYTATY,  Odzyskać patriotyzm, wystawa Mrowińskiego… to wszystko w pierwszym tygodniu listopada.

Do 7 listopada trwa Festiwal słowa w Piosence Frazy. Organizatorem jest Biblioteka Raczyńskich, a mecenasem PKO Bank Polski.  Zaczęliśmy  3 listopada o 20  w Sali Ziemi koncertem  łączącym polskie i angielskie tradycje pisania piosenek tj. występem Smolika i Keva Foxa  z gościnnym udziałem Krzysztofa Zalewskiego.  W sobotę  zaprosiliśmy do Sceny na Piętrze na  przesłuchania Ogólnopolskiego konkursu piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego.  Tematem tegorocznej edycji  jest pamięć- koncerty związane z Młynarskim, Iłłakowiczówną i Cohenem odbywają się w Auli Artis.  W niedzielę artyści będą wspominać Wojciecha Młynarskiego w spektaklu w reżyserii Jacka Bończyka pt. „Śpiewamy Młynarskiego”. W poniedziałek premiera Fraz, czyli koncert „Iłła”  z muzyką Macieja Fortuny do wierszy Kazimiery Iłłakowiczówny. Poetyckie frazy Iłłakowiczówny będą wzbogacone nie tylko muzyką, ale także wyjątkową oprawą wizualną i projekcjami multimedialnymi.  Festiwal zakończy się 7 listopada premierowym koncertem „Leonard Cohen. Wiemy kim jest”, w pierwszą rocznice śmierci kanadyjskiego barda, jego piosenki zabrzmią wykonaniu Kwartetu ProForma i zaproszonych gości.

Konferencja naukowa „Piosenka jako forma pamięci”, która odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich 6 listopada od 9 do 19 to okazja do poznania stanu badań nad piosenką. Swoimi refleksjami podzielą się prelegenci reprezentujący różne ośrodki akademickie, a o 17.30  zapraszamy na gawędę red. Teresy Drozdy o Wojciechu Młynarskim.

Zaraz po Frazach, czyli w środę, 8 listopada o godzinie 18 zapraszamy do Biblioteki Raczyńskich na kolejną odsłonę projektu Odzyskać patriotyzm, czyli wykład prof. Andrzeja Wawrzynowicza „Romantyczny patriotyzm pracy a idea wielkopolska”. Wykład nawiązuje do dziewiętnastowiecznego doświadczenia Wielkopolan, a prelegent będzie próbował odpowiedzieć na pytania naszego czasu, zwłaszcza wobec zmiany poglądów i działań w Europie, Ameryce i świecie. Podczas spotkania mowa będzie m. in. o tym, czy  kapitał ma narodowość oraz czy skuteczność jest w gospodarce jedyną normą.

W związku z 20. rocznicą śmierci  Stanisława Mrowińskiego,  Pracownia Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego przy ul. Wronieckiej  14 zaprasza na wernisaż wystawy  „Stanisław Mrowiński dla Poznania”.  Wernisażowi będzie towarzyszyło spotkanie z Ireną Rychły-Mrowińską i Andrzejem Niziołkiem, autorem książki „Odkrywam. O Stanisławie Mrowińskim”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*