Bokiem do światła

 Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Upragniony czas odpoczynku. Większość z nas zabierze ze sobą aparaty, aby cyfrowo zachować wspomnienia z urlopu. Na co zwrócić uwagę podczas fotografowania na urlopie?

Podstawą każdego zdjęcia jest światło, od niego zależy czy zdjęcie zaliczymy do bardziej lub mniej udanych. Najbardziej niekorzystną porą do fotografowania jest południe, gdyż słońce wtedy wysoko. Silnie oświetla czubek głowy oraz tworzy niekorzystne cienie w oczach i pod brodą. Światło o tej porze jest bardzo kontrastowe i twarde. Jeśli zatem chcesz fotografować, wybierz porę popołudniową lub przedpołudniową, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem. Takie zdjęcia będą zdecydowanie bardziej plastyczne.

Nie ustawiaj ludzi do zdjęcia tak, aby za plecami mieli słońce. Ich twarze pokryją się nieładnym cieniem. Z kolei ustawienie ze słońcem w twarz spowoduje silne mrużenie oczu. Właściwym będzie ustawienie bokiem do światła, najlepiej pod kątem około 45 stopni. Uważaj też, aby nie ustawiać osób w cieniu na tle dobrze oświetlonego widoku. Aparat zawsze dąży do uśrednienia światła. Jeżeli “zobaczy” silnie oświetloną scenę z małą postacią w cieniu ustawi parametry tak, aby poprawnie zarejestrować widok.

Fot. Andrzej Piechocki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*