Trasę utrudniła nawałnica

Największy wyścig w Polsce – Tour de Pologne wystartował dziś na ulicach Poznania. Wielkopolski etap o długości 183,7 km stał pod znakiem ulewy. Belg Tim Merlier (Soudal Quick-Step) najszybciej dotarł do mety.

Etap rozpoczął się na niemal płaskim terenie. Na początku etapu odjazd czterech zawodników, w tym lidera klasyfikacji górskiej, wykrystalizował się z peletonu. Tenże kontrolował jednak tę akcję; ostatecznie grupa ta została „połknięta” na 24 kilometry przed metą.

Na niemalże identycznym odcinku, przed metą w Poznaniu, utrudniła trasę potężna nawałnica – ulewny deszcz i  wiatr. Pomimo dużych przeszkód związanych z warunkami atmosferycznymi, organizatorzy zdołali uporządkować teren i zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom.

Kolegium sędziowskie, razem z dyrektorem wyścigu, zdecydowało, że czas peletonu na 1. etapie będzie mierzony na wjeździe na Tor Poznań, co wynikało z trudnych warunków pogodowych. Niestety, wydarzyła się kraksa na mokrej nawierzchni, co spowodowało podział peletonu na mniejsze grupy. Do kolejnych upadków doszło również na Torze Poznań, gdzie kolarze mieli trudności z utrzymaniem przyczepności.

Finał etapu należał do Belga Tima Merliera, który doskonale wybrał moment na atak i zwyciężył. Drugie miejsce zajął Olav Kooij, a trzecie Fernando Gaviria. Najlepszym z Polaków okazał się Maciej Paterski, który zajął szóste miejsce, Stanisław Aniołkowski był siódmy. Michał Kwiatkowski, faworyt gospodarzy i kolarz grupy Ineos-Grenadiers, nie poniósł strat czasowych i dojechał w czołowej grupie.

Niestety, nie wszyscy zawodnicy mieli tak dobrą sytuację na etapie. Rafał Majka napotkał problemy na trasie i stracił 2 minuty i 44 sekundy do zwycięzcy. Jego drużyna UAE Emirates Team również miała kłopoty. 

Kolejny etap, który będzie istotny dla klasyfikacji generalnej, dzisiaj z Leszna do Karpacza. Meta na Orlinku, kolarze będą mieli do pokonania jedno z najbardziej klasycznych wzniesień. 

Tour de Pologne to nie tylko wyścig kolarski, ale także doskonała okazja do zaprezentowania uroków różnych regionów. Wydarzenie przyciąga uwagę zarówno miłośników kolarstwa, jak i szerokiej publiczności, a emocje towarzyszące rywalizacji sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń w Polsce.

Fot. Sebastian Brzękowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*