Bardziej zapobiegać, niż leczyć

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych – poinformował po posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego premier Mateusz Morawiecki. Tę decyzję umotywował on tym, że „jest zgodna z wytycznymi ekspertów i epidemiologów” i zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Szczegółowa definicja imprez masowych znajduje się w artykule 3 ustawy o ich bezpieczeństwie. WHO „proponuje podjęcie radykalnych działań ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa”. – My chcemy bardziej zapobiegać, niż leczyć. Bardziej prewencja, niż późniejsze skutki, które mogą być bardzo niedobre dla społeczeństwa. (…) Chcemy być odpowiedzialni, chcemy być mądrzy nie po szkodzie, tylko przed szkodą – mówił Morawiecki. – Zdecydowaliśmy się na krok podejmowany przez  Francję i Niemcy, które przyznają, że w ich przypadku jest to krok podjęty za późno. My chcemy zrobić to na czas. Podejmowane będą kolejne kroki zmierzające do ochrony zdrowia Polaków, a informacje o nich podawane sukcesywnie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał na konferencji, że „w Polsce mamy 18 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem” (wieczorem liczba ta wynosiła 22 – dop. red.). – Jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania, które dotykają działalności nas wszystkich, to mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Szef resortu przypominał, że wirus jest szczególnie groźny dla osób starszych. – Zróbmy wszystko, by spowolnić jego rozprzestrzenianie się. Pozwólmy służbie zdrowia działać dla chorych, którzy potrzebują pomocy – mówił.

Fot. https://www.premier.gov.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*