6 października 2021 dokona się podwójna reaktywacja postaci i dzieł Tadeusza Cypriana – jako fotografa i prawnika.
W obu tych rolach został zapomniany, choć obie były kluczowe w skali nie tylko kraju. Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości fotografii Polski międzywojennej i ogromnym autorytetem prawniczym, stając się w 1945 roku polskim przedstawicielem na procesie w Norymberdze. Ale był też Cyprian wielką indywidualnością od wczesnej młodości. Jako osiemnastolatek pisał w trakcie I wojny światowej dziennik we włoskim obozie jenieckim – dokument niezakłamany i porywający. Jego kontynuacją fotograficzną są zdjęcia ze szkolenia w Armii Polskiej we Francji – ciągle nieznane, a unikalne.
W Collegium Iuridicum Novum UAM w Poznaniu, al. Niepodległości 53, od godziny 10.30 wszystko to zostanie zaprezentowane w trzech sekwencjach. Oto program:
* wystawa „Fotografie prof. Tadeusza Cypriana sprzed 100 lat. Nieznane negatywy” g. 10.30 – wernisaż i promocja dwutomowej publikacji „Notatki jeńca 1917-1918. Fotografie 1918-1919” Tadeusza Cypriana (więcej czyt. na www.profotografia.pl , www.facebook.com/instytutfotografiiprofotografia ) g. 11.00 – oprowadzanie kuratorskie Roberta Andre (wystawa czynna do 29 października 2021),
* wykład Moniki Piotrowskiej „Fotograficzne oko, reporterski słuch. Sylwetka polskiego przedstawiciela w Norymberdze – Tadeusza Cypriana” g. 11.30,
* wykład prof. Pawła Wilińskiego „Wkład prof. Tadeusza Cypriana w rozwój prawa karnego międzynarodowego” g. 12.30.
Organizatorzy wydarzenia: Wydział Prawa i Administracji UAM i poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, ProFotografia.
Fot. Tadeusz Cyprian – Żołnierze Armii Polskiej we Francji 1919 rok
Dodaj komentarz