Czy i w jakim stopniu spotkanie w Białym Domu prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem RP Andrzejem Dudą i premierem RP Donaldem Tuskiem, w 25 rocznicę przynależności naszego kraju do NATO, wzbudziło zainteresowanie zagranicznych mediów?
Na stronie Euronews czytamy o naciskach ze strony polskiej na konieczność zwiększenia wydatków na obronność przez państwa członkowskie NATO do 3 procent. Duda i Tusk spotkają się także we wtorek w Waszyngtonie z amerykańskimi legislatorami, prosząc ich o przyjęcie nowego pakietu zapewniającego pomoc wojskową dla Kijowa i przełamanie impasu między obiema partiami Kongresu. Choć Senat przyjął ponadpartyjny pakiet o wartości 118 miliardów dolarów (108 miliardów euro), obejmujący 60 miliardów dolarów (55 miliardów euro) na finansowanie Ukrainy, republikańscy przywódcy w Izbie Reprezentantów odmawiają poddania go pod głosowanie.
Portal Deutsche Welle zwraca szczególną uwagę na zjednoczenie dla dobra sprawy, na co dzień przeciwnych sobie polityków. Andrzej Duda i Donald Tusk przedstawiają wspólne postulaty, skupiając się na potrzebie zwiększenia wydatków na wojsko w innych państwach sojuszu. Aktualnie członkowie NATO zobowiązani są do przeznaczania minimalnie 2% PKB na ten cel. Polska wiedzie prym, ponieważ przeznacza aż 4 %. Data wizyty Prezydenta i Premiera nie jest przypadkowa. Dokładnie 25 lat temu Polska dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Do Waszyngtonu zaproszone zarówno Andrzeja Dudę jak i Donald Tuska aby zapobiec faworyzowaniu którejkolwiek ze stron konfliktu politycznego.
Francuskie L’Observatoire de l’Europe twierdzi, że wizyta ma na celu przekonanie władz USA do dalszego wspierania działań obronnych Ukrainy. Kwestia wsparcia dla wschodniego sąsiada Polski jest aktualnie jednym w głównych tematów w USA. „Wojna na Ukrainie dała jasno do zrozumienia, że USA są i muszą pozostać przywódcą w sprawach bezpieczeństwa w Europie i na całym świecie” – powiedział Duda w poniedziałkowym przemówieniu.
Turecki serwis informacyjny Anadolu Ajansi podaje, że Joe Biden gości w Białym Domu prezydenta RP Andrzeja Dudę i premiera RP Donalda Tuska. Duda powiedział, że za zamkniętymi drzwiami zaproponuje Bidenowi, aby sojusznicy NATO zobowiązali się do zwiększenia wydatków na obronność do minimum 3%.
Brytyjski serwis informacyjny BBN opisuje Polskę jako jednego z głównych graczy na arenie europejskiej, jeżeli chodzi o obronność. Podkreśla strategiczne znaczenie, jakie ma obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Stawia Polskę w roli wschodniego bastionu obronności. Wspomina także o wojnie dziejącej się za naszą wschodnią granicą i podkreśla wagę bezpieczeństwa międzynarodowego oraz istotność NATO. Przedstawia zagrożenia, z jakimi mierzyć będziemy się jako Europejczycy na przestrzeni najbliższych lat.
Niemiecki portal internetowy DiePresse.com. pisze o spotkaniu naszego prezydenta i naszego premiera z prezydentem Stanów Zjednoczonych, z powodu rocznicy naszego członkostwa w NATO. Autor pisze o nas, jako o ważnym i bliskim sojuszniku Ameryki, a także jednym z najbardziej zaangażowanych zwolenników politycznych i wojskowych wspierania Ukrainy. W tekście jest też opinia, że obecnie czujemy się zagrożeni przez Rosję i stąd dozbrajamy się. Portal Radioeins.de w krótkiej informacji przypomina wydarzenie akcesję Polski do NATO.
Autorzy: Mikołaj Wawrzyniak, Oskar Skotarczak, Wojciech Grzelka, Kamil Sokołowski, Patryk Chmielewski
Fot. zrzut ekranu: https://www.euronews.com/2024/03/12/polish-leaders-visit-white-house-with-hope-of-spurring-us-to-send-more-aid-to-ukraine
Dodaj komentarz