Nadal z dala od szefa?

Gdy na początku 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa, świat na chwilę się zatrzymał. Ludzie byli zmuszeni do zmiany stylu swojego życia.

Nie tylko ograniczone zostały kontakty międzyludzkie, ale zmienił się i tryb pracy. Nowa rzeczywistość sprawiła, że pracodawcy dali swoim pracownikom możliwość wykonywania jej zdalnie (tzw. home office).

Od wybuchu pandemii wkrótce miną dwa lata. Po takim czasie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak sprawdziła się u nas praca zdalna. Według badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte, 57% pracowników w Polsce oczekuje, że po pandemii nadal częściej będzie pracować zdalnie. Wpływają na to między innymi bardziej elastyczne godziny pracy, czy też wzrost autonomii w miejscu zatrudnienia. Dużym plusem pracy zdalnej było też bezpieczeństwo, wykonujący ją nie byli narażeni na kontakt z innymi współpracownikami, czy też nie musieli korzystać z komunikacji miejskiej, aby dostać się do miejsca pracy.

Mimo wszystko, praca  w domu ma również wady. Wiele osób uważa, że miała ona zły wpływ na stan ich zdrowia psychicznego. Według badań przeprowadzonych przez firmę Hays Poland, co trzeci pracownik borykał się z takimi trudnościami. Kolejnym problemem był brak kontaktu z innymi ludźmi, wiele osób narzeka na samotność. Również pracodawcy boją się, że pracownicy będą mieli problemy z powrotem do pracy w zespołach. Poważnym problemem dlań było łączenie obowiązków domowych z zawodowymi, szczególnie dotyczyło to osób, których dzieci również uczyły się zdalnie. Według badań przeprowadzonych przez EY Polska, 50% Polaków rozważa odejście z pracy, jeżeli ta nie zaoferuje pracy zdalnej.

Tak to wygląda od strony pracowników, a co na to pracodawcy? Z raportu ManagerGroup wynika, że firmy chcą, aby w ciągu najbliższych miesięcy 88% pracowników wróciło do pracy stacjonarnej, a pozostali do hybrydowej lub tylko zdalnej. Większość z nich martwi się o efektywność swoich pracowników, stan ich zdrowia psychicznego oraz jakość współpracy w zespołach.

Gdy sytuacja związana z pandemią zostanie opanowana, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy będą musieli wykazać się umiejętnością dostosowania do nowych warunków pracy.

Fot. Archiwum Sic!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*