Polska po reformie sądownictwa – na Uniwersytecie Europejskim Viadrina odbędzie się międzynarodowa konferencja na temat wyboru sędziów w Europie.
W jaki sposób kontrowersyjna reforma sądownictwa wpływa na wybór sędziów w Polsce? Jak dokonuje się wyboru sędziów w innych krajach europejskich? Około 20 ekspertek i ekspertów będzie wspólnie szukać odpowiedzi na te pytania w ramach konferencji „Kryteria i procedura wyboru sędziów sądów powszechnych w Europie w aspekcie prawno-porównawczym“, która odbędzie się w piątek, 16 marca, w godzinach od 9.30 do 16.00 na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Uczestnicy konferencji przeanalizują w perspektywie porównawczej kryteria i procedury wyboru sędziów w Niemczech, Polsce, Austrii, Anglii, Holandii, Francji, Szwecji i Szwajcarii przy szczególnym uwzględnieniu ewentualnego wpływu polityków na wybór sędziów.
Podczas panelu inauguracyjnego, o godzinie 10.45, prof. dr Sławomir Steinborn z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawi kryteria i procedurę wyboru sędziów w Polsce. O godzinie 12.30 Prezydent Wyższego Sądu Krajowego w Brandenburgii Klaus-Christoph Clavée wyjaśni zasady wyboru sędziów w Niemczech na przykładzie Kraju Związkowego Brandenburgii.
Konferencja ma charakter zamknięty. Organizuje ją Katedra Polskiego Prawa Karnego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą pod kierownictwem prof. dr. Macieja Małolepszego.
Dodaj komentarz