Co robi policjant w zagajniku?

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM wzbogacił się artystycznie. Maciej Kurak, laureat tegorocznego Paszportu Polityki zlokalizował swoją najnowszą pracę w holu naszego budynku na Morasku. Nie jest to jednorazowa inicjatywa, rozpoczyna ona działalność Galerii Politycznej.

W centralnej części holu stoi manekin ubrany w policyjny mundur. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie poza w jakiej on się znajduje. Otóż w zaimprowizowanym zagajniku postanowił on ulżyć potrzebie fizjologicznej. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” artysta tak mówi o miejscu, w którym prezentuje swoją najnowszą pracę: – To wygląda, jak hall w banku. Tak beznadziejne miejsce na galerię, że aż fantastyczne!

A tak o wystawie mówi Justyna Ryczek, krytyk sztuki: (…)Nowa, czysta architektura, zadbany hall, którego spokój zostaje zakłócony w przedziwny sposób. Na środku, w miejscu Galerii Politycznej policjant zdecydował się ulec swej fizjologicznej potrzebie. Śmiech miesza się z zażenowaniem i zdziwieniem. Jednak dość szybko przychodzi refleksja, czyż każdy/każda z nas nie był/nie była w podobnej sytuacji. Tutaj odwróciły się rolę, zasady łamie osoba mająca pilnować ich przestrzegania, przewrotna zmiana norm panujących w rzeczywistości. Musimy się roześmiać. Musimy się zastanowić. (…)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*