Poczytaj mi mamo

W miniony weekend na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywało się X Poznańskie Spotkanie Targowe z cyklu „Książka dla dzieci i młodzieży.” Wystawcy prezentowali nowości wydawnicze, które, ich zdaniem, idealnie nadają się to czytania wraz z naszymi pociechami. Był również czas na gry i zabawy, warsztaty artystyczne oraz spotkania z ulubionymi twórcami.

Jak mówi Małgorzata Swędrowska, czytanie książek z dzieckiem na kolanach to nie tylko przewracanie kolejnych kartek. W ten sposób uwrażliwia się dziecko na różne sytuacje opisane w bajkach. Wspólne czytanie pozwala poznać swoją pociechę, pokazuje, co jej się podoba, a co nie. Zwraca uwagę na jego uwrażliwienie, które trudno dostrzec w codziennych sytuacjach. Nie wspominając już o tym, że podczas takich wspólnych spotkań przy książce dziecko czuje się bezpiecznie. Wtedy też wytwarza się silna więź, która w psychice dziecka zostaje na zawsze. Warto więc poświęcić 20 minut dziennie na takie spotkania przy książce.

Najmłodsi mieli swoje warsztaty, mogli rysować, wycinać, przyklejać. Kształtować swoją wyobraźnię pod okiem ekspertów. W krainie bajek na MTP miejsce dla siebie mogli znaleźć również ci trochę starsi. Chyba największą atrakcją było spotkanie z Bohdanem Butenko, twórcą takich bajkowych postaci jak Gapiszon, Kwapiszon czy Gucio i Cezar. Tego ponadczasowego ilustratora podziwiają i starsi. Znają go praktycznie wszyscy. Podczas weekendowego spotkania chętnie podpisywał on swoje książki, wpisując dedykację opatrzoną obrazkiem narysowanym specjalnie dla każdego. Pan Bohdan z wielką radością gawędził z dzieciakami przy stoliku, w swojej galerii, pośród jego największych dzieł.

Każdy kto pojawił się w weekend na targach zapewne nie żałował tych kilku godzin spędzonych ze swoim dzieckiem. Radość była tym większa, gdy każdy chłopiec czy dziewczynka wychodzili na dwór z szerokim uśmiechem i wymalowaną twarzą. Oby takie spotkania odbywały się jak najczęściej i w równie rodzinnej atmosferze.

Michał Chełmiński
Artur Lulkiewicz

Fot. www.bajkidladzieci.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*