Reforma szkolnictwa wyższego przeprowadzona. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj ustawę wprowadzającą między innymi opłatę za drugi kierunek studiów, ograniczenie wieloetatowości wykładowców uczelni oraz zwiększenie swobód w tworzeniu kierunków studiów. – Teraz polskie uczelnie muszą konkurować o studentów, o pieniądze, a także z uczelniami zagranicznymi – mówił prezydent przed podpisaniem ustawy w warszawskim Centrum Nauki „Kopernik”.
Najważniejszym zapisem jest wprowadzenie opłaty za drugi kierunek studiów. Zwolnieni z niej będą tylko najlepsi studenci. Zmiany dotyczą również wykładowców. Będą oni musieli zrezygnować z kilku etatów i ograniczyć się do pracy na uczelni publicznej i tylko jednym dodatkowym etacie w placówce naukowej lub akademickiej, na co i tak będą musieli uzyskać zgodę rektora. Ponadto pracownicy obejmujący stanowiska, pomiędzy którymi istnieje bezpośrednia podległość służbowa, nie mogą być spokrewnieni lub spowinowaceni.
Większą swobodę w tworzeniu nowych kierunków studiów zapewnią Krajowe Ramy Kwalifikacji. Najlepsze wydziały na uczelniach publicznych, jak i prywatnych, będą mogły starać się o status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących. Dzięki temu przez 5 lat będą otrzymywać zwiększoną dotację na działalność, pracownicy dostaną dodatki do wynagrodzeń, a doktoranci wyższe stypendia.
Jak zapowiedział w poniedziałek poseł PiS, Kazimierz Michał Ujazdowski, po Świętach Wielkanocnych klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy ustawy reformujące szkolnictwo wyższe są zgodne z konstytucją.
Fot. Sic!
Dodaj komentarz