Odeszła Irena Kwiatkowska

Najbardziej została zapamiętana, dzięki roli kobiety pracującej w ”Czterdziestolatku” oraz matki Pawła w serialu „Wojna Domowa”. Była to wybitna aktorka, która każdej roli nadawała wyjątkowy charakter. Jej charyzma sprawiała, że postaci, w które się wcielała, były niezapomniane.
Warto również podkreślić, że Irena Kwiatkowska to nie tylko wielka aktorka, ale również patriotka. W czasie okupacji hitlerowskiej była żołnierzem AK, uczestniczyła w walkach Powstania Warszawskiego. Po wojnie występowała w krakowskim kabarecie Siedem Kotów. Od 1948 związana ze scenami warszawskimi.

Aktorka w roku 2009 została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała również tytuł „Aktorki komediowej stulecia” w plebiscycie „Złote Kaczki”

Osoby, które z nią współpracowały wspominają ją jako ciepłą i pełną zapału w pracy. Prywatnie była ona osobą pełną urzekającego wdzięku i uroku. Zawsze obracała trudne sprawy w żart. Nigdy nie byłem świadkiem, żeby wokół Ireny zawiązywał się jakiś konflikt, czyli coś, o co często w tym świecie łatwo – mówi artysta kabaretowy i autor tekstów piosenek Wojciech Młynarski.

Bóg, zabierając ją do nieba, pragnął zapewne, aby razem z innymi wielkim zagrała jakąś wyjątkową rolę. My zgadzamy się ze stwierdzeniem Stanisława Tyma – Taka osoba zdarza się raz na kilkaset lat.

Marcin Kuczyński
Przemysław Wilk
Zbigniew Klipow

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*