Libia od 42 lat jest rządzona przez dyktatora Muammara al Kaddafiego. W chwili obecnej jest on najdłużej rządzącym przywódcą w krajach arabskich. Napisał nawet książkę wzorowaną na „Mein Kampf” Hitlera pt. Zielona Książka. Był to zbiór myśli Kaddafiego dotyczących życia islamskiego. Wypowiadał się on w niej negatywnie na temat skrajnego fundamentalizmu.
Obecny problem Libii, jak i innych państw afrykańskich, wiąże się z dojściem do władzy fundamentalistów w Autonomii Palestyńskiej 6 lat temu. Dodatkowym czynnikiem, który zespala ludzi są m.in.: dekolonizacja tych terenów, czy pozostawiony przez kolonizatorów sztuczny podział granic, który zapoczątkował konflikty etniczne.
Wszystko zaczęło się od rewolucji w Tunezji i Egipcie, które są skierowane przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu i długoletniej kadencji prezydentów. Ostatecznie, po krwawych zamieszkach, zrezygnowali oni z urzędów.
Rewolucja w Libii trwa od ponad tygodnia. Opozycja kontroluje największe miasta na wschodzie kraju, jednak granica z Egiptem jest otwarta. Działają sklepy i stacje benzynowe, najbardziej krwawe walki toczą się aktualnie w Trypolisie. Świadkowie cytowani przez Al-Dżazirę twierdzą, że w nocy z poniedziałku na wtorek ataki koncentrowały się na przejętych przez buntowników składach amunicji i centrach komunikacji.
Według rzecznika Narodowego Frontu Ocalenia Libii, przywódcy partii rządzącej otworzyli ognień do protestujących, gdy ci otoczyli rezydencję dyktatora. Bojówki porządkowe we wtorek rano nawoływały do pozostania w domach. Świadkowie twierdzą, że ciała zmarłych leżały na ulicach. Pojawiły się też pogłoski o rozruchach na zachodzie kraju. Kadafi próbuje nawiązać rozmowy z przywódcami opozycji.
Dziś ma odlecieć samolot z Libii do Polski z 80-cioma obywatelami naszego kraju. Krążą słuchy, że Kadafi uciekł z kraju, jednak on sam temu zaprzecza.
Agata Kortus
Monika Piechocka
Andrzej Konieczny
Mateusz Pokrywka
Dodaj komentarz