Inny, niż ten znany z podręczników

Właśnie minęła (28 lipca) dwudziesta rocznica śmierci Zbigniewa Herberta – niestrudzonego podróżnika, porywającego eseisty, genialnego poety, jednego z najważniejszych twórców XX wieku.

W tym roku po raz pierwszy, dzięki książce „Herbert. Biografia” autorstwa Andrzeja Franaszka, możemy poznać Herberta innego niż ten, którego pamiętamy z podręczników. Nie niedostępnego erudytę, ukrytego za swoim poetyckim alter ego, lecz człowieka, który kochał życie, choć ono nie zawsze tę miłość odwzajemniało.

ZBIGNIEW HERBERT. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny?  Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Pisząc tę biografię, Andrzej Franaszek nie pominął tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytał się w korespondencję i prywatne, dotychczas nieznane, notatki, na nowo oświetlił twórczość Poety. Pogmatwane losy Herberta wpisał w historyczną panoramę, co sprawiło, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Znak.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*