Pełen szacun dla rycerzy

Warto zobaczyć Targi Regionów i Produktów Turystycznych. My, studenci Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, postanowiliśmy skorzystać z tej okazji i przyjrzeliśmy się temu, co oferuje Tour Salon 2010.

Przed nami ogromna przestrzeń przesycona kolorami, zapachem wielu potraw, muzyką, dość hałaśliwa, z dużą liczbą wystawców. Każde stanowisko zdaje się krzyczeć do nas: „Podejdźcie! Skorzystajcie z naszej oferty!”. Początkowe wrażenie to, oczywiście, chaos, który trzeba ogarnąć.

Zaczęliśmy naszą wędrówkę krajoznawczą od stoiska do stoiska, licząc na to, że wyłonimy najlepsze, które będzie miało w sobie „ducha kultury” . Mijane przez nas miejsca niczym szczególnym się nie wyróżniały, postanowiliśmy więc skorzystać z pomocy zwiedzających. Zostaliśmy skierowani na stoisko o ciekawej nazwie – Borne Sulinowo. Co ono w sobie kryje? – zastanawialiśmy się. Ekspozycja okazała się być bazą wojsk radzieckich. Wielki namiot pokryty liśćmi i wystawcy przebrani za żołnierzy. Usłyszeliśmy od nich, że „ Borne Sulinowo to miasto-widmo. To kiedyś najpilniej strzeżona baza Północnej Grupy Wojsk Radzieckich.” Przy okazji zapoznaliśmy się z obyczajowością rosyjską. Dziewczyny w strojach ludowych częstowały wódką , chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi. Pycha!

Kolejnym punktem naszej wyprawy po regionach było stoisko, którego atrakcję stanowili rycerze z Kalisza. Co ciekawe, przez cały dzień dźwigają na sobie zbroje rycerskie ważące 15 kg, do tego hełm i tarcze. Niejeden by powiedział: pełen szacun!

Idąc dalej za głosem naszych respondentów, doszliśmy do najbardziej popularnego stoiska na tych targach. Czesi przyciągają duże grono zwiedzających, serwując regionalne trunki, głośną muzykę, zachęcają do udziału w konkursach.

Przyciągające zapachy cynamonu i imbiru skierowały nas w stronę stoiska toruńskiego, gdzie mogliśmy własnoręcznie upiec, i upiekliśmy, pierniki pod różnymi postaciami; skosztowaliśmy także grzanego wina.

Każdy wystawca ma do zaoferowania coś ciekawego. Trzeba by poświęcić cały dzień, aby choć pobieżnie zapoznać się z ofertą państw i regionów na Tour Salon 2010.

Claudia Cibor, Marta Wojciechowska, Bartosz Nowak, Bartosz Szczepaniak

Fot. Bartosz Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*