3 poziomy marszu z kijami

Na początku XX wieku był formą treningu dla narciarzy biegowych. Z biegiem czasu stał się formą zdrowego wypoczynku wielu ludzi na całym świecie. Liczne zalety Nordic Walking wyliczają lekarze, rehabilitanci i osoby go uprawiające.

Do najważniejszych należą:
• mogą go uprawiać ludzie w każdym wieku, w każdym miejscu i o każdej porze roku,
• odciąża stawy kręgosłupa, skokowe, kolanowe, biodrowe,
• pozwala zrzucić zbędne kilogramy,
• koryguje postawę,
• wpływa korzystnie na krążenie krwi,
• zwiększa wydajność energetyczną 20%,
• pozwala się zrelaksować, dotlenić i wzmocnić masę mięśniową ciała,
• poprawia kondycję.

Zanim rozpocznie się uprawiać Nordic Walking należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
1) dobór odpowiednich kijów (długość odpowiedna do wzrostu),
2) dobór odpowiedniego stroju (nie krepujący ruchów, buty wygodne, lekkie i dostosowane do warunków panujących w terenie),
3) szkolenie z prawidłowej techniki Nordic Walking prowadzone przez instruktorów,
4) rozgrzewka z wykorzystaniem ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających przygotowująca ciało do właściwego treningu i ćwiczenia rozluźniające po treningu,
5) systematyczność w odbywaniu treningów.

Systematyczne i prawidłowe chodzenie z kijami poprawia ogólną kondycję organizmu niezbędną w walce z chorobami takimi jak osteoporoza, otyłość, choroby układu krążenia, podwyższony cholesterol i brak odporności organizmu. W wielu schorzeniach i urazach może być traktowane także jako forma rehabilitacji. Wpływa korzystnie na kondycję fizyczną organizmu, doskonale poprawia nastrój i ogólny stan psychiczny.

Nordic Walking to połączenie tradycyjnego marszu z techniką wykorzystywaną w jeździe na nartach biegowych polegającą na odpychaniu się kijkami od podłoża. Treningowi poddawane są jednocześnie dolna i górna część ciała. Pracują zarówno nogi, biodra, mięśnie pośladków, jak i ręce, ramiona, klatka piersiowa, kręgosłup. Podczas marszu nordyckiego jednocześnie zaangażowanych jest 90% mięśni ciała, spalanie kalorii wzrasta o 20% (400 kcal/godz.), tętno wzrasta o ok. 5-7 uderzeń na minutę w porównaniu do normalnego marszu, obciążenie stawów jest zredukowane o 5 kg na każdy krok.

W Nordic Walking wyróżnia się 3 poziomy w zależności od intensywności i celu marszu:

1) Poziom zdrowotny – niska intensywność treningu, celem jest poprawa kondycji, walka z otyłością i pomoc w rehabilitacji.
2) Poziom fitness – większa intensywność treningu, celem jest podniesienie sprawności fizycznej i urozmaicenie marszu ćwiczeniami. Większa częstotliwość i dłuższe treningi (3,4 razy w tygodniu po 1,5 godz.).
3) Poziom sportowy – wysoka intensywność treningu. Przeznaczony dla sportowców. Obejmuje bieganie, skakanie, wchodzenie i schodzenie ze stromych zboczy. Ćwiczenia wykonywane są do granic fizycznej wytrzymałości.

Aby uniknąć kontuzji i przesilenia, poziom intensywności treningu powinien być dostosowany do realnych możliwości trenującego.

W Polsce z każdym rokiem przybywa miłośników Nordic Walking. To ostatnio coraz modniejszy sposób na spędzanie wolnego czasu i uprawianie sportu rekreacyjnego. W mieście, w lesie, w górach, nad morzem i nad jeziorem można spotkać spacerowiczów z kijami. Już nie wzbudzają takiej ciekawości, jak kilka lat temu. Wkomponowali się w krajobraz.

Fot. www.sklep-presto.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*