Krew zamiast… tulipana

Bałkański Dzień Matki, syryjski Dzień Rewolucji, międzynarodowy Dzień Kobiet czy dzień jak co dzień – w zależności od przekonań i kręgu kulturowego 8 marca, jest czymś innym dla każdego z nas. Dla studentów WSUS był to dzień wyjątkowy, gdyż mieli okazję podzielić się jedną z cenniejszych rzeczy, jaką posiada każdy z nas – własną krwią.

Akcja pod hasłem „Chcemy tylko Twojej Krwi” zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowi trwała od godz. 8 do 15 na terenie uczelni. Przez ten czas do oddania krwi zgłosiło się wiele osób, nie tylko z naszej szkoły, jednak nie wszyscy przeszli pomyślnie badania lekarskie. Niestety, tak prozaiczne w tej porze roku czynniki jak przeziębienie, eliminują potencjalnego krwiodawcę jeszcze przez jakiś czas od wyzdrowienia. Krew oddało 18 osób. Choć wynik ten wydaje się dość skromny, to kryje się pod nim 8,1 litra krwi oraz być może coś, o czym często zapominamy – przynajmniej jedno uratowane życie. Studenci zadawali wiele pytań, ponieważ, niestety, do tej pory w świadomości społecznej Polaków funkcjonuje wiele absurdalnych mitów, które zniechęcają potencjalnych ofiarodawców.

Stowarzyszenie Honorowi powiększyło się też o kilku nowych członków – studentów, którzy postanowili bardziej zaangażować się w akcje honorowego krwiodawstwa. Po „zabiegu” każdy otrzymał na wzmocnienie 8 czekolad, które były dla niektórych główną zachętą, by oddać krew po raz pierwszy. Pamiętajmy, że tak niewiele, zaledwie 450 ml przy każdym pobraniu, może dać tak wiele poszkodowanym lub chorym.

Fot. Andrzej Piechocki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*