Start Gniezno groźny jak nigdy

W żużlowym cyklu naszej e-gazety, sprawdzamy dziś siłę pierwszoligowych rywali PSŻ Poznań. Na początek lokalny rywal, będący rewelacją zeszłorocznych rozgrywek, gnieźnieński Start.

Czwarty zespół sezonu 2009 znacząco wzmocnił swój skład. Do liderów, Petera Ljunga oraz braci Krzysztofa i Mirosława Jabłońskich, dołączyło pięciu bardzo wartościowych żużlowców. Słoweniec Matej Ferjan, Australijczyk Jason Doyle oraz Michał Szczepaniak i Adrian Gomólski, na pewno podniosą wartość Startu Gniezno w najbliższym sezonie. Daniel Pytel, po czterech latach spędzonych w Poznaniu, również trafił do tej drużyny, jednak raczej w charakterze zawodnika oczekującego na szansę „wskoczenia” do składu. Trener Startu, Leon Kujawski, ma do dyspozycji aż ośmiu zawodników, którzy nie ukończyli jeszcze 21. roku życia. Przy wyrównanej sile składu seniorskiego, to właśnie postawa juniorów będzie języczkiem u wagi.

Derbowe mecze PSŻ Poznań ze Startem Gniezno zawsze przyciągają na Golęcin rzesze kibiców, choćby z uwagi na liczne reprezentacje fanów drużyn przyjezdnych. Blisko pięćdziesiąt kilometrów odległości nie stanowi przeszkody ani dla kibiców obu zespołów. Pojedynkiem, który do dziś pozostaje najbardziej elektryzującym dla poznaniaków jest właśnie ten ze Startem, rozegrany w 2007 roku. Stawką sierpniowego meczu było bezpośrednie utrzymanie w I lidze, bez konieczności udziału w barażach. Gnieźnianie prowadząc od początku, konsekwentnie powiększali przewagę. Skorpiony, niesione dopingiem ponad dwunastu tysięcy gardeł, najpierw doprowadziły do remisu, aby w biegu dodatkowym Adam Skórnicki przywiózł za plecami Dawida Cieślewicza i zapewnił żółto-czarnym pierwszoligowy byt. A Start był już w ogródku i witał się z gąską, tymczasem po przegranych barażach spadł do drugiej ligi.

W nadchodzącym sezonie Start Gniezno wydaje się mieć silniejszy skład od poznańskiego, jednak nazwiska nie jeżdżą, a derby rządzą się swoimi prawami. Pierwszy mecz obu ekip zaplanowany jest w Poznaniu 2 maja, rewanż w Gnieźnie 27 czerwca.

Przypuszczalny skład Startu:
1. Michał Szczepaniak
2. Adrian Gomólski
3. Matej Ferjan
4. Peter Ljung
5. Krzysztof Jabłoński
6. Kacper Gomólski
7. Robin Aspegren

Kadra Startu Gniezno 2010:

Seniorzy:
Jason Doyle (Australia)
Matej Ferjan (Słowenia/Węgry)
Adrian Gomólski
Krzysztof Jabłoński
Mirosław Jabłoński
Peter Ljung (Szwecja)
Daniel Pytel
Michał Szczepaniak

Juniorzy:
Robin Aspegren (Szwecja)
Robin Bergqvist (Szwecja)
Maciej Fajfer
Kacper Gomólski
Wojciech Lisiecki
Arkadiusz Sturomski
Linus Sundstroem (Szwecja)
Marcin Wawrzyniak

Trener:
Leon Kujawski

Przybyli: Michał Szczepaniak (Włókniarz Częstochowa), Matej Ferjan (GTŻ Grudziądz), Daniel Pytel (PSŻ Poznań), Adrian Gomólski (KM Ostrów), Linus Sundstroem,

Odeszli: Andriej Karpow (Rybnik), Krister Jacobsen (Krosno), Morten Risager (Łódź), Claus Vissing (Łódź), Mariusz Puszakowski (Lublin), Linus Ekloef (Łódź)

Na zdjęciu: start do decydującego biegu w meczu PSŻ Poznań- Start Gniezno (26.08.2007). Pod taśmą A. Skórnicki (czerwony) i D. Cieślewicz (żółty).

Fot. Archiwum PSŻ Poznań

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*