Notebook? Netbook? Warto zainwestować!

O tym, że bez komputera nie można funkcjonować, wie każdy student. Ale co zrobić, gdy nie mamy do niego dostępu? Pisać referaty w bibliotece? U kolegi? Niekoniecznie. Warto zainwestować we własny komputer przenośny!

Apple, Dell, Toshiba, HP, Asus, Acer, IBM Lenovo, Sony – oto popularne marki. Ceny? Różne, dobry komputer kupimy już za 2000 do 2500 zł. Na co zwrócić uwagę, gdy się nań zdecydujemy?

Na początku musisz zadać sobie pytanie, w jakim celu będziesz używać Notebooka – do pracy, gier, przeglądania stron internetowych, oglądania filmów? Czy zamierzasz z nim podróżować? Jeśli tak, liczyć się będą wielkość oraz waga. Od tego zacznijmy.

Standard to ekran panoramiczny o przekątnej 15,4 cala i rozdzielczości 1280×800 pikseli, jednak do oglądania filmów warto wybrać większy. Waga – zwykle od 2 do 4 kg.

Najważniejsze elementy, które trzeba uwzględnić, kupując mobilny komputer, to:

 • Procesor – do pracy na kilku aplikacjach jednocześnie lepiej wybrać dwurdzeniowy – Core Duo, Core 2 Duo lub Turion X2. Nie jest to konieczne, aby surfować po internecie, oglądać filmy czy wykonywać prace biurowe. W tym przypadku – przynajmniej Pentium T. Istotna jest częstotliwość – zwykle wystarcza 1 GHz, do gier – minimum 2,0 GHz.
 • Dysk twardy – najlepiej o pojemności od 160 GB. Im większa, tym więcej filmów, plików mp3 można przechować. Ważna jest prędkość przesyłania danych w ciągu minuty – standard to 5400 obr/min.
 • Pamięć RAM – do codziennego użytku (Internet, praca biurowa, poczta itp.) wystarczy 1024 MB.
 • Karta graficzna – do gier czy filmów, np. karta 895 MB nVidia GeForce 8400 M GS, w pozostałych przypadkach – zintegrowana grafika.
 • Bateria – ważna dla osób podróżujących. Komputer powinien pracować bez zasilania przynajmniej 1,5 godziny.
 • Touchpad, czyli prostokątny panel dotykowy z kilkoma (najczęściej dwoma) przyciskami, umieszczony pod klawiaturą, zastępuje myszkę.
 • Interfejsy:
 • – USB – do podłączenia m.in. myszki, drukarki, kamery
  – Karta Wi-Fi – czyli dostęp do bezprzewodowego Internetu
  – Bluetooth – umożliwia zgrywanie danych z telefonu na komputer i na odwrót lub wykorzystywanie telefonu jako modem
  – LAN – służy do połączenia się z siecią lokalną
  – TV-out – do podłączenia laptopa do telewizora
  – Modem – do łączenia się z innymi komputerami za pomocą linii telefonicznej
  – Fire-Wire – m.in. do zgrywania na laptopa danych z kamery cyfrowej.
  – Gniazdo PCMCIA – do rozszerzenia funkcjonalności laptopa, np. poprzez włożenie dodatkowej karty sieciowej.
  – Czytnik kart flash – ułatwia pracę z urządzeniami takimi jak aparat cyfrowy czy komórka.
 • Napęd optyczny – standardem w laptopach jest nagrywarka CD/DVD

Kupując Notebook, wybierz ten z oprogramowaniem. Zazwyczaj w pakiecie dostaniesz kilka dodatkowych aplikacji, jak: programy antywirusowe, aplikacje do nagrywania płyt CD/DVD czy tworzenia filmów DVD.

A może Netbook?

Jest on mniejszy od Notebooka – ekran ma poniżej 12 cali i waży od 0,8 do 1,5 kg. Umożliwia przeglądanie stron www, poczty, słuchanie muzyki, dostęp do podstawowych aplikacji biurowych. Jego możliwości są jednak ograniczone w porównaniu z laptopem – Netbook nie nadaje się do bardziej zaawansowanej edycji tekstów czy obsługi multimediów, również szybkość i czas dostępu do danych zapisanych na dysku twardym są mniejsze. Netbook okaże się korzystniejszym rozwiązaniem, jeżeli zamierzasz okazjonalnie korzystać z internetu lub pisać notatki w podróży, a przy tym szukasz lekkiego urządzenia.

Zanim wybierzesz mobilny komputer dla siebie, sprawdź wszystkie parametry, a dopiero później wybierz markę sprzętu. Decydując się na zakup przez Internet, koniecznie zapoznaj się z opiniami na temat sprzedającego.

Udanych zakupów!

Fot. Karolina Figoń

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*