Z jego zdaniem liczą się na całym świecie

Aula WNPiD wypełniona po brzegi. Gdy wchodzi do niej profesor Władysław Bartoszewski, wszyscy wstają. Kilka minut później w skupieniu słuchają jego wykładu.

Profesor mówi o kamieniach milowych minionego dwudziestolecia. O naszej obecności w NATO i Unii Europejskiej, o nowej Europie i naszym w niej miejscu. Związane z tym rocznice zalicza do radosnych. Ukazuje międzynarodowe perspektywy edukacyjne i zawodowe, jakie są udziałem młodego pokolenia. Wspomina swoje wykłady i seminaria na uczelniach niemieckich, także ich słuchaczy.

Partnerstwo polsko-niemieckie, któremu profesor poświęca wiele uwagi, zalicza do największych osiągnięć polskiej polityki zagranicznej od 1989 roku. Sam w jego budowie i utrwalaniu ma spore zasługi. Nie tylko jako minister spraw zagranicznych w dwóch rządach. Jest wielkim autorytetem, z jego zdaniem liczą się politycy na całym świecie. Za kilkanaście dni reprezentować będzie Polskę na spotkaniu byłych prezydentów Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego oraz kanclerza Niemiec.

Profesor Władysław Bartoszewski jest rzecznikiem zgody i porozumienia w relacjach międzynarodowych. Uczestniczył w wielu wydarzeniach o historycznym już znaczeniu. Być może o nieznanych dotychczas ich okolicznościach przeczytamy wkrótce w jego książce.

Fot. Joanna Kałużna

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*