20 lat wolnej wiedzy

Popularna encyklopedia internetowa rozpoczęła swoją  działalność 15 stycznia 2001 roku. Została założona przez Jimmy Walesa i Larry Sangera. Obecnie ma ponad 55 milionów artykułów. Po 20 latach Wikipedia składa się z 56 mln. artykułów w 316 językach i jest trzynastą najpopularniejszą stroną w internecie.

Każdego miesiąca Wikipedia edytowana jest przez setki tysięcy osób, które przyczyniają się do szerzenia wiedzy na całym świecie w zgodzie z zasadą otwartego oprogramowania – zaznacza encyklopedia. Wikipedia połączona jest z 12 innymi projektami opartymi o ten sam mechanizm działania i zarządzanymi przez działającą non-profit Wikimedia Foundation. To m. in. Wikicytaty, Wikiźródła, Wikisłownik czy repozytorium multimediów Wikimedia Commons. Z projektem związanych jest także 179 stowarzyszeń na całym świecie.

 Wolna encyklopedia wzięła swoją nazwę od słowa z angielskiego „Wiki”. Jest to zasada, w której użytkownicy samodzielnie modyfikują witrynę za pomocą narzędzi dostarczanych przez sam portal.  Możesz formatować tekst, dodawać zdjęcia i inne obiekty za pomocą znaczników Wiki. Wikipedii postanowiono pomnik, znajduje się w Polsce. Pierwszy na świecie monument poświęcony jej współautorom, który został odsłonięty 22 października 2014, stoi przy placu Frankfurckim w Słubicach.

Foto: https://pixabay.com/pl/

                                                                                          

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*