19 dni do wyborów

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy nową datę przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, ogłosiła, że będzie to niedziela, 28 czerwca.

Zgodnie z ustawą, w nowo rozpisanych wyborach dotychczasowi kandydaci mogą wziąć w nich udział bez konieczności ponownego zbierania 100 tys. podpisów poparcia. W piątek wieczorem, 5 czerwca  minął termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego i zawiadomień o udziale w wyborach. Państwowa Komisja Wyborcza, spośród 25 zawiadomień, zarejestrowała 22 komitety: Andrzeja Dudy, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Roberta Biedronia, Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka, Stanisława Żółtka, Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Rafała Trzaskowskiego, Romualda Starosielca, Kazimierza Świtonia, Grzegorza Sowy, Marcina Bugajskiego, Leszka Samborskiego, Rolanda Dubowskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Andrzeja Dariusza Placzyńskiego, Jerzego Walkowiaka, Piotra Stanisława Bakuna, Sławomira Grzywy, Wiesława Lewickiego, wezwała do usunięcia wad 2 komitety: Waldemara Włodzimierza Witkowskiego i Zbigniewa Antoniego Wesołowskiego, odmówiła rejestracji komitetu Andrzeja Voigta.

To nie oznacza, że wszystkie te nazwiska ujrzymy na karcie do głosowania. Każdy z zarejestrowanych komitetów musi zebrać do jutra 100 tys. podpisów poparcia dla swoich kandydatów i złożyć je do północy w PKW. Czasu pozostaje zatem niewiele. Koalicja Obywatelska skorzystała z możliwości wymiany kandydata i zgłosiła Rafała Trzaskowskiego. Jest on zobligowany do zebrania 100 tys. podpisów. Dzisiaj o godzinie 6.28 na jego stronie internetowej widniała informacja 1.080.229 zweryfikowanych podpisów.

A ile osób uprawnionych jest do głosowania? I taki komunikat znajdziemy na stronie internetowej PKW.  Według stanu na 31 marca 2020 liczba ta wynosi 29 857 988. Będzie można głosować w lokalach wyborczych, a także korespondencyjnie. Trwa teraz kampania wyborcza, kandydaci codziennie w wielu miejscach w całym kraju przekonują do siebie, do swoich programów. Zakończy się ona w piątek 26 czerwca 2020 i od północy obowiązywać będzie cisza wyborcza. W niedzielę, 28 czerwca 2020, wybory, lokale otwarte zostaną o godzinie 7, a zamknięte o 21. Ewentualna druga tura przewidziana jest na niedzielę, 12 lipca 2020.

Fot. By Marcin Białek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

 

 

 

 

1 Komentarz do 19 dni do wyborów

  1. Na Śląsku źle się dzieje, kopalnie zamykają, owszem, jest presja wywierana przez wszechwładnego, omnipotentnego prezesa, ale może wybory się jednak nie odbędą, pandemia nie zelżała, nagle można głosować normalnie, głosowanie korespondencyjne byłoby dobre, gdyby władza zapanowała nad tym organizacyjnie i w aspekcie logistycznym, szeroko pojętym. Czy prosimy jako społeczeństwo o tak wiele…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*