Dwie wystawy i pamiątkowa tablica

Trwają obchody 90-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W jubileusz uczelni, która wyrosła z powstałego w 1919 roku Uniwersytetu Poznańskiego, zaangażowany jest akademicki Poznań.

Od wtorku w CK Zamek można oglądać interesującą wystawę. Obrazuje ona trudne pierwsze lata. Miejsce nie jest przypadkowe. To właśnie tutaj była jedna z siedzib uniwersytetu. Od początku borykał się on z problemami lokalowymi. W pierwszych latach istnienia Wydział Prawno-Ekonomiczny zajmował zaledwie kilka pomieszczeń, a seminarium ekonomiczne odbywało się w dawnym mieszkaniu zarządcy zamku. Z tym mieszkaniem wiąże się pewna historia. Otóż kasztelan zamku na wieść o powstaniu uniwersytetu i zaanektowaniu całego parteru do zadań dydaktycznych, zwyczajnie się rozpłakał. Z kilkunastu plansz rozstawionych w holu głównym i na piętrze zamku można wyczytać wiele ciekawych informacji ukazujących nieznaną studentom historię uczelni.

W środę w Bibliotece Uniwersyteckiej otwarta została wystawa „Początek. Uniwersytet w Poznaniu. Rok 1919 i następne”. Ekspozycja jest świetnym uzupełnieniem wspomnianej wyżej wystawy. Organizatorzy skupili się na prezentacji książek wydanych w pierwszych latach działalności Uniwersytetu Poznańskiego, jak i opracowań dotyczących jego historii. Nad gablotami znajdują się powiększone zdjęcia z lat międzywojennych przedstawiające znane nam gmachy m.in. Collegium Chemicum, Maius, Minus, czy biblioteki mieszczącej się po dziś dzień przy ul. Ratajczaka.

Dopełnieniem dotychczasowych wydarzeń związanych z obchodami 90-lecia było odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy ul. Mielżyńskiego. W budynku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w latach 1918-19 obradowała komisja organizacyjna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*