Media były Jego pasją. Dała ona o sobie znać już w czasach studenckich. Publikował na łamach kilku młodzieżowych czasopism, twórczo włączył się w działalność Klubu Dziennikarzy Studenckich. W 1970 roku przekroczył próg redakcji „Głosu Wielkopolskiego” i został w niej ponad 30 lat. Marian Marek Przybylski nie żyje.
Zainteresowania ekonomiczne, gospodarcze, industrialne, jak i te związane z wykształceniem (absolwent poznańskiej Akademii Rolniczej), usytuowały Go wówczas w dziale ekonomiczno-rolnym. Z czasem objął jego kierownictwo. Z tego miejsca w 1990 roku, z wyboru zespołu, przechodzi do gabinetu redaktora naczelnego, zarazem prezesa Dziennikarskiej Spółdzielni Pracy „Głos” , następnie Oficyny Wydawniczej „Głos Wielkopolski” Sp. z o. o., z czasem przekształconej w Oficyną Wydawniczą Wielkopolski Sp. z o. o. Z energią otwiera nowy rozdział swojej aktywności na konkurencyjnym rynku mediów. Pomysł goni pomysł, zespół sprzymierza się z nimi, zadziwia swoją dynamiką, skutecznością.
Rośnie znaczenie gazety w przestrzeni informacyjnej i opiniotwórczej, kolejne kampanie, jak i mutacje (redagowane w oddziałach lokalnych w Wielkopolsce) przysparzają jej nowych czytelników. Rusza strona internetowa, otwiera swoje podwoje Cafe „Głos”, powstaje redakcja „Dziewczyna i Chłopak”, na swoim miejscu (na ścianie kina „Bałtyk”) pozostaje zabytkowy neon, nad którym „Głos” sprawuje pieczę, w Skórzewie przy ulicy Malwowej staje drukarnia z nowoczesną offsetową maszyną rolową. Renomę zdobywa Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.
„Głos” jest miejscem spotkań ludzi i poglądów – różnych: zgodnych i przeciwstawnych, akceptowanych i kontestowanych, jednostronnych i bezstronnych. Zarówno z lewa, centrum, jak i z prawa. Na jego zaproszenie pozytywnie odpowiadają prezydenci, premierzy, ministrowie, osobistości świata biznesu, nauki, kultury, sportu. „Głos” przekracza granice, tworzy sieć korespondentów zagranicznych, okazjonalnie ukazują się specjalne anglo- i niemieckojęzyczne wydania.
Dziennikarze i redakcja są wyróżniani w różnych konkursach, rankingach, plebiscytach. Redakcja i jej szef wielokrotnie dają wyraz swemu przywiązaniu do idei pracy organicznej.
Marian Marek Przybylski zmarł w piątek, 5 lutego 2021. Miał 74 lata. W pamięci pozostają liczne obrazy zmian na wielkopolskim i polskim rynku mediów, które – wraz z zespołem – z takim zapałem realizował.
Fot. Andrzej Piechocki
Dodaj komentarz