IO, Barca i saudyjski sportswashing

Czwartek, 15 czerwca 2024, godzina 10. Rozpoczyna się II edycja poznańskiej konferencji naukowej pt. „Współczesne oblicza sportu – konteksty i kontrowersje”. To inicjatywa dyrektora Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, prof. UAM  dr hab. Adama Barabasza.

W pierwszej części zebrani w sali licealiści, studenci i pracownicy naukowi usłyszeli pięć wystąpień, które pierwotnie miały trwać po 15 minut. Ich tematyka była niezwykle zajmująca, zostały zatem nieco wydłużone.

I PANEL – SPORT W ASPEKCIE KRAJOWYM I MIĘDZYNARODOWYM
Moderator – prof. UAM dr hab. Krzysztof Skibski -Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Paryż 2024: Nowe Światło na Tradycję Olimpijską” – to tytuł wykładu prof. AWF dr hab. Małgorzaty Bronikowskiej z Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Prelegentka przybliżyła sylwetkę inicjatora współczesnych IO Pierre’a de Coubertina. Otwarcie tegorocznych IO w Paryżu ma być wyjątkowe. Odbędzie się na Sekwanie, a nie – jak do tej pory – na stadionie. M. Bronikowska zwróciła uwagę na kontrowersje związane z udziałem Rosjan i Białorusinów w wydarzeniu. Wspominając igrzyska, które rozgrywano wieki temu, zwróciła uwagę na to, iż wówczas miały one charakter bynajmniej nie sportowy, ale… religijny. Dla niektórych słuchaczy stanowiło to spore zaskoczenie.

Polityczna rola sportu w PRL w latach 1970-1980” – mgr Michał Mijalski, doktorant Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, mówił o nie mającej wiele wspólnego z prawdą idei amatorskiego sportu w czasach realnego socjalizmu w Polsce. Sportowcy w teorii byli chociażby górnikami, nie należeli, tak jak na Zachodzie, do profesjonalistów. Jednak była to tylko teoria, kwestia ideologiczna, słowem – ściema. Zdaniem komunistów, zawodowy sport był „burżuazyjny”, czyli w ich percepcji godny pogardy. Prelegent podkreślił, że w tamtych czasach, gdy Polacy występowali za granicą, nawet Polonia nie miała świadomości, jaka rzeczywistość jest w kraju. Tak jak teraz w putinowskiej Rosji, cenzura obejmowała wówczas każdy aspekt życia. Bywało, że przy okazji imprez sportowych Polonusi dowiadywali się prawdy.

Sportswashing instrumentem polityki Arabii Saudyjskiej?” Prof. UAM dr hab. Adam Barabasz – Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, poruszył kwestię kształtowania wizerunku przez autorytarny reżim z Bliskiego Wschodu za pomocą futbolu. Przypomniał, że Arabia Saudyjska w ostatnim czasie ściągnęła do siebie gwiazdy na czele z Cristiano Ronaldo i Neymarem, a z Leo Messiego zrobiła ambasadora ds. turystyki. Podkreślił, że choć w tym kraju do niedawna kobiety nie mogły prowadzić samochodu, to są w nim liga kobieca w piłce nożnej i reprezentacja narodowa. Jednocześnie przypomniał, że – według raportów Amensty International i innych organizacji badających kwestię łamania praw człowieka – w tej islamskiej monarchii absolutnej są ciemiężone i wsadzone do więzienia kobiety niepokorne, opozycjonistki.

FC Barcelona jako symbol Katalonii i katalońskości.” Prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk – Instytut Kultury Europejskiej UAM, który jest autorem poczytnych książek naukowych o hiszpańskim futbolu, pytał uczestników konferencji, dlaczego o Barcy mówi się jako „mes que un club”, czyli „więcej niż klubie”. Zwracał uwagę na kwestie tożsamościowe, ale też nie ukrywał, że jest rozczarowany tym, że chociażby w El Clasico, starciach Blaugrany z Realem Madryt, jest coraz mniej polityki, a coraz więcej poprawności. Ubolewał, że obecnie, jeśli już, ścierają się werbalnie co najwyżej… prezesi obu klubów mających globalną markę. Prof. Kubiaczyk uwypuklił też trudną historię Barcy w epoce rządów generała Francisco Franco, gdy Barcelona przegrała z Królewskimi 1:11, a jej piłkarze mieli być zastraszani. Kolejna kwestia historyczna to zamordowanie przez falangistów Josepa Sunyola, niegdysiejszego prezesa klubu, a także polityka w okresie wojny domowej (posła Republikańskiej Lewicy Katalonii). Prelegent omówił także casus Girony, czyli rewelacji minionego sezonu Primera Division. To zespół, który dwukrotnie zostawił w pokonanym polu Barcę, strzelając jej sporo goli.

Wyzwania sportu akademickiego w XXI wieku?” – tak zatytułował swoje wystąpienie mgr Łukasz Stypa ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM. Mówił on o sporcie akademickim, o tym, że po pandemii jest problem z finansowaniem tego sektora. Zwracał uwagę na to, że w Poznaniu stawia się na różne sekcje, takie jak szermierka czy siatkówka, a pewnie nie każdy wie, że także na futsal. Zawodniczki grające w piłkę w hali przyniosły sportowi akademickiemu w stolicy Wielkopolski wiele dobrego. Akademickie mistrzostwa Polski są organizowane tak dobrze, że stanowią inspirację dla innych ośrodków w Europie. Są powody, by nie być malkontentem, obecny minister sportu deklaruje wsparcie, bo jest pełen uznania dla tego, co już do tej pory zrobiono w Poznaniu.

Po omówionych powyżej wystąpieniach uczestnicy wydarzenia mieli przerwę, a po niej konferencja była kontynuowana. W drugiej części młodzież miała sporo pracy…

PANEL – WARSZTATY DLA STUDENTOW I UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH.
Moderator – prof. dr hab. Michał Bronikowski – Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Lidia Szajder – nauczyciel dyplomowany, wychowawca i trener, Szkoła Podstawowa nr 1 w Zalasewie,

  • Jak aktywizować sportowo społeczeństwo? Wprowadzenie
  • Praca w grupach (studenci, uczniowie szkół średnich)
  • Podsumowanie konferencji, wolne głosy, zapowiedź konkursu

Tak to wyglądało. Należy cieszyć się, że UAM, za sprawą prof. Adama Barabasza i innych entuzjastów aktywności fizycznej, organizuje tego typu debaty. W warstwie teoretycznej bowiem można znaleźć interesujące wątki, które skłaniają do refleksji nad sportem w wymiarze lokalnym, ogólnopolskim, a także światowym.

Fot. Bartłomiej Najtkowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*