„Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca” – poinformował Kulczyk Holding SA. Miał 65 lat, urodził się w Bydgoszczy. Z wyboru był poznaniakiem, tutaj studiował (prawo na UAM), tutaj obronił pracę doktorską. Rozliczne interesy prowadził w Europie, Afryce i Ameryce Południowej.
O największym polskim przedsiębiorcy piszą światowe media, co odnotowuje Polska Agencja Prasowa w tekście Jakuba Ceglarza umieszczonym między innymi w portalach www.wp.pl, www.money.pl:
„Kulczyk zarobił fortunę na kupowaniu firm od państwa i sprzedawaniu ich prywatnym inwestorom – pisze amerykański Bloomberg. Nowojorska agencja przedstawia sylwetkę Kulczyka, nazywając go „prywatyzacyjnym potentatem” i zwraca uwagę na to, że swoje imperium zbudował na początku „turbulentnych” lat 90. Przypomina również kupiony przez niego poznański browar oraz udział w sprzedaży akcji Telekomunikacji Polskiej francuskiemu gigantowi France Telekom. Bloomberg zauważa również, że biznesem już od jakiegoś czasu kieruje Sebastian Kulczyk.
O niespodziewanej śmierci biznesmena informuje również Reuters. Agencja zwraca uwagę na to, że Kulczyk umarł wskutek komplikacji po rutynowym zabiegu medycznym. Brytyjczycy zauważają również, że najbardziej wartościowym składnikiem jego majątku były akcje browarniczego giganta SABMiller. Kulczyk posiadał w nim 3 proc. udziałów.
Z kolei Associated Press wspomina Kulczyka jako tego, który był szanowany za swoją odwagę i wyobraźnię w podejmowaniu biznesowych decyzji. Podkreśla również jego zaangażowanie w kulturę i pielęgnowanie tradycji oraz przypomina, że to właśnie darowizna najbogatszego Polaka pozwoliła na ukończenie Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Na koniec informuje, że osierocił dwójkę dzieci – Dominikę i Sebastiana, który przejął po nim schedę w biznesie.
Za Reutersem i AP informację o śmierci najbogatszego Polaka podały również inne internetowe serwisy gazet, jak „Daily Mail” czy „New York Times”, a także abcnews, Interfax i rbc. O wydarzeniu informują media w Azji – Phillipines News, malezyjska wersja „The Star”, hinduski „Economic Times” i Channel NewsAsia”
O J. Kulczyku były prezydent Poznania, Ryszard Grobelny, powiedział: „To ikona polskiej gospodarki”, a obecny, Jacek Jaśkowiak: „Potrafił mieć marzenia”.
Fot. zrzut ekranu www.wp.pl
Dodaj komentarz